20. 05. 2021 09:24 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Generálny prokurátor M. Žilinka preložil D. Trnku do Žiliny

Funkciu prokurátora však vykonávať nemôže.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: TASR

Generálny prokurátor Maroš Žilinka preložil Dobroslova Trnku na žilinskú krajskú prokuratúru. Dôvodom je rozhodnutie disciplinárnej komisie GP, následne aj rozhodnutie odvolacej disciplinárnej komisie.

Rozhodnutie zverejnil na sociálnej sieti s tým, že Trnka má naďalej pozastavený výkon funkcie prokurátora. Je totiž trestne stíhaný pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa pre nahrávku v kauze Gorila. Obžalobu na Trnku podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry dňa 3. mája.

Dobroslav Trnka na odvolacom disciplinárnom konaní.
Dobroslav Trnka na odvolacom disciplinárnom konaní. Foto: TV Markíza
 

„Prokurátor, ktorému bol dočasne pozastavený výkon jeho funkcie, nemá počas tohto pozastavenia práva a povinnosti prokurátora a nesmie vykonávať funkciu prokurátora," vyhlásil Žilinka.

O tom, že Trnku preradia na prokuratúru nižšieho stupňa, rozhodla na piatkovom (14.5.) zasadnutí na Krajskej prokuratúre v Žiline odvolacia disciplinárna komisia. Podľa jej predsedu, prokurátora Krajskej prokuratúry v Žiline Jozefa Kovačíka odvolacia disciplinárna komisia zrušila rozhodnutie prvostupňovej disciplinárnej komisie v celosti. Sčasti disciplinárne stíhaného prokurátora oslobodila a sčasti ho uznala vinným. Avšak jeho konanie kvalifikovala ako závažné disciplinárne previnenie.

Mohlo by vás zaujímať: Dobroslav Trnka poskytol TV Markíza rozhovor

Prvostupňová komisia v októbri 2020 oslobodila Trnku spod disciplinárneho obvinenia v prípade vyjadrení pre televíziu Markíza v súvislosti s nahrávkou rozhovoru s Marianom K., týkajúcu sa vydierania spolumajiteľa Penty. V časti rozhovoru o prepustení Jozefa Majského z väzby ho uznala za vinného, za čo mu znížila plat o 15 percent na tri mesiace. Navrhovateľ, námestník GP SR Jozef Szabó podal hneď po vyhlásení rozhodnutia odvolanie.

Pozrite si reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?