20. 05. 2021 10:33 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Štyri z desiatich úmrtí za prvé tri mesiace roka má na svedomí COVID-19

Najhoršie na tom bol Nitriansky kraj.

Na snímke truhla s označením Covid pred spálením v krematóriu v Ostrave.
Na snímke truhla s označením Covid pred spálením v krematóriu v Ostrave. Foto: AP Photo/Petr David Josek

Najčastejšou príčinou úmrtí v krajine v prvom štvrťroku bolo ochorenie COVID-19, zomrelo naň 39 percent osôb. Ochoreniu podľahlo za prvé tri mesiace tohto roka viac ľudí ako na zvyčajne najčastejšiu príčinu úmrtí - choroby obehovej sústavy. Takmer štyri pätiny zomretých na nový koronavírus boli seniori nad 65 rokov.

Z regionálneho hľadiska mal COVID-19 najvážnejšie dôsledky v Nitrianskom kraji. Nová infekcia súčasne v porovnaní s päťročným priemerom pokryla takmer celú nadúmrtnosť.

Informoval štvrtok (20. 5.) štatistický úrad s tým, nová infekcia bola súčasne najčastejšou príčinou úmrtí spomedzi všetkých príčin a predbehla aj choroby obehového systému či nádory, ktoré patria dlhodobo k dvom najčastejším príčinám úmrtí na Slovensku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 

Spolu s minuloročnými štyritisíc obeťami pandémie tak koronavírus ku koncu marca 2021 spôsobil v súhrne na Slovensku úmrtie takmer 13 400 tisíc osôb. Najviac úmrtí v absolútnej hodnote spôsobil koronavírus v januári, keď mu podľahlo 3 400 tisíca osôb. V dvoch nasledujúcich mesiacoch počet obetí klesal.

„COVID-19 bol najčastejšou príčinou úmrtí v každom z prvých troch mesiacov roka 2021, je to nový fenomén. Počas posledných mesiacov roka 2020 bol ešte na druhom mieste za chorobami obehového systému. Tie na Slovensku dlhodobo dominujú príčinám úmrtí," spresnila riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ Zuzana Podmanická.

Príčiny úmrtí za 1. štvrťrok 2021.
Príčiny úmrtí za 1. štvrťrok 2021. Foto: Štatistický úrad SR
 

Druhou najčastejšou príčinou úmrtí v prvom štvrťroku boli choroby obehovej sústavy, podieľali sa na 33 percent úmrtí, nasledovali nádory (13 percent), choroby dýchacej sústavy (6 percent) a choroby tráviacej sústavy (3 percentá). Týchto päť najčastejších príčin spôsobilo spolu 93 percent úmrtí. Príčiny úmrtí sa klasifikujú podľa 22 skupín ochorení Medzinárodnej klasifikácie chorôb.

Následkom ochorenia COVID-19 podľahlo za prvé tri mesiace roka najviac ľudí vo veku nad 65 rokov. „Seniori v poproduktívnom veku predstavovali takmer osem z desiatich obetí infekcie COVID-19. Najvýraznejší podiel na celkovom počte obetí vírusu mali starší seniori nad 75 rokov (49 percent), nasledovali mladší seniori (30 percent)," zdôraznila Podmanická.

Ľudia v produktívnom veku predstavovali 21 percent obetí tohto ochorenia. Následkom nového koronavírusu podľahli aj štyri deti vo veku do 14 rokov.

Najhorší je Nitriansky, najpozitívnejší vývoj mal Žilinský kraj

Nový koronavírus najvýznamnejšie zmenil štatistiky úmrtnosti v prvom štvrťroku v Nitrianskom kraji. Následkom tejto choroby podľahlo 950 osôb na 100-tisíc obyvateľov kraja. Prvenstvo má tento región aj v absolútnom počte úmrtí na COVID-19 takmer s 1 600 obeťami. Nitriansky kraj bol súčasne lídrom aj v miere úmrtnosti na kardiovaskulárne choroby, podľahlo im 783 ľudí na 100-tisíc obyvateľov.

Naopak, najpozitívnejší vývoj zaznamenal Žilinský kraj s mierou úmrtnosti na nový koronavírus v prvom štvrťroku 469 osôb na 100-tisíc obyvateľov, čo je menej ako polovičná hodnota najhoršieho regiónu.

„Žilinský kraj bol zároveň jediným z ôsmich slovenských regiónov, v ktorom počas prvého štvrťroka zomrelo viac ľudí na choroby obehovej sústavy ako na následky ochorenia COVID-19," priblížila Podmanická.

Najčastejšie príčiny úmrtí za 1. štvrťrok 2021.
Najčastejšie príčiny úmrtí za 1. štvrťrok 2021. Foto: Štatistický úrad SR
 

Počty úmrtí na ostatné príčiny počas prvých troch mesiacoch kolísal. Počet zomretých na kardiovaskulárne choroby bol vyšší o 23 percent ako v predošlých rokoch, najmä v januári 2021. Vo februári bol tiež vyšší, ale len o 7 percent a v marci už ŠÚ zaznamenal pokles o 2 percentá.

Podobne na choroby dýchacej sústavy sa zomieralo viac ako v minulosti, najmä v januári a februári (o vyše 20 percent). V marci nastal pokles voči priemeru o 7 percent.

Pozitívny trend zaznamenal ŠÚ v počte zomretých na nádory, ich počet sa počas prvých troch mesiacov v porovnaní s priemerom znížil o 10 až 17 percent, najviac vo februári. Pokles zaznamenali tiež vonkajšie príčiny smrti, kam patria napríklad úmrtia na následky havárií či úrazov, ktoré v spomínaných mesiacoch klesli od 13 do 24 percent, najvýznamnejšie v marci.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?