25. 05. 2021 09:27 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Kočnerovi navrhli sprísniť režim vo väzení a dať ho na samotku. Súd to zmietol zo stola

Za falšovanie televíznych zmeniek dostal 19 rokov, ale znamenalo to pre neho koniec prísneho režimu kolúznej väzby.

Marian Kočner.
Marian Kočner. Foto: TASR

Najvyšší súd potvrdil Marianovi Kočnerovi za falšovanie miliónových televínych zmeniek 19 rokov väzenia, čo však zároveň pre podnikateľa znamenalo koniec prísneho režimu kolúznej väzby. Pre obvineného z viacerých závažných káuz tak prestali platiť pravidlá, ktoré mu mali brániť v marení vyšetrovania a v ovplyvňovaní svedkov. Mimoriadny režim vo väzení však Kočnerovi navrhovala ponechať dozorová prokurátorka kauzy Búrka Valéria Simonová, súd to zmietol zo stola, informujú Aktuality.sk.

Simonová argumentovala, že muž z tzv. mafiánskych zoznamov figurujúci vo viacerých závažných prípadoch, potrebuje napriek dlhoročnému trestu mimoriadne opatrenia. Podmienky vo výkone trestu nepovažovala za dostačujúce. 

Prokurátorka žiadala súd, aby Kočnerovi zakázal pracovať mimo múrov väzenia, aby bol na cele sám a aby sa za žiadnych okolností nestretol s väzobne stíhanými obvinenými z justičných káuz Búrka a Víchrica. Navrhovala tiež, aby mu vyšetrovatelia kontrolovali poštu a povoľovali alebo priamo kontrolovali návštevy či telefonáty. 

Kočner, naopak, podľa portálu argumentoval, že bol v kolúznej väzbe od decembra 2018.

„Počas celej tejto doby bol umiestnený v cele sám, aj na vychádzky chodil výlučne sám, s krátkym medziobdobím, keď sa nachádzal vo výkone väzby v Leopoldove. Neprichádzal do kontaktu s inými osobami s výnimkou príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stáže (ZVJS), rodiny a obhajcov,“ vyhlásil pred súdom. Zároveň upozornil, že ak nemal dovtedy obmedzovaný kontakt s rodinou - telefonáty, korešpondenciu ani návštevy, nevidí na to dôvod ani neskôr.

Špecializovaný trestný súd vo februári tohto roka vyhovel návrhu prokurátorky. Kočner podal proti uzneseniu sťažnosť, o ktorej následne rozhodoval Najvyšší súd. Ten rozhodol, že odsúdený zmenkový podvodník nebude mať vo väzení sprísnený režim, dodávajú Aktuality.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?