16. 06. 2021 09:40 | BRATISLAVA/TASR

Dušana Kováčika môžu začať stíhať za päť vecí, ktoré dozoroval

Jeho prípady preskúmali na pokyn generálneho prokurátora.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik po zadržaní NAKA.
Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik po zadržaní NAKA. Foto: TASR

Voči bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi by sa mohlo začať trestné stíhanie za trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa v piatich veciach, ktoré dozoroval.

Ďalšie štyri sú predmetom posudzovania. Vyplýva to z informácií, ktoré médiám poskytol hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Na pokyn generálneho prokurátora Maroša Žilinku preskúmavali 64 trestných vecí, v ktorých vykonával bývalý špeciálny prokurátor dozor.

„Zistenia v piatich trestných veciach v súvislosti s výkonom prokurátorských činností opodstatňujú potrebu začatia trestného stíhania za trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa. V štyroch trestných veciach bol Úradom špeciálnej prokuratúry zistený postup špeciálneho prokurátora, ktorý je predmetom posudzovania v kontexte s inými trestnými vecami realizovanými Úradom špeciálnej prokuratúry," spresnil Skladan.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: Facebook/Maroš Žilinka - generálny prokurátor SR
 

Trestné veci preskúmal trestným odborom GP a Úrado špeciálnej prokuratúry. „V 38 trestných veciach neboli zistené žiadne pochybenia. V dvoch trestných veciach boli zistené nedostatky, ktoré nemali vplyv na práva subjektov trestného konania a na zákonnosť konečného rozhodnutia. V dvoch trestných veciach boli zistené zásadné pochybenia, avšak použitie mimoriadneho opravného prostriedku pre uplynutie zákonných lehôt je vylúčené," doplnil Skladan.

V jednej trestnej veci bývalý špeciálny prokurátor opomenul rozhodnúť o jednom zo spoluobvinených, ktorého trestné stíhanie bolo na základe tohto zistenia prokurátora ÚŠP zastavené. V 12 neskončených trestných veciach boli zistené prieťahy v konaní.

„Na základe pokynu generálneho prokurátora Slovenskej republiky budú predmetom ďalšieho preskúmania aj trestné veci, v ktorých konal bývalý špeciálny prokurátor a v ktorých došlo k zrušeniu vznesenia obvinenia alebo bolo skončené trestné konanie bez vznesenia obvinenia," dodal Skladan.

Prokurátor ÚŠP podal na súd obžalobu na Dušana Kovačika obvineného zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov 20. apríla. Kováčika zadržali a obvinili v októbri 2020. Svojej funkcie špeciálneho prokurátora sa vzdal krátko po obvinení.

Koncom marca bývalého špeciálneho prokurátora obvinili v novej trestnej veci, a to z prijímania úplatku. Dušan Kováčik mal prijať úplatok vo výške 50-tisíc eur od podnikateľa Petra Košča. Úplatok sa týka trestnej veci bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Prezídia Policajného zboru Jozefa R.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?