23. 06. 2021 17:07 | TRENČÍN/TV Markíza

V Trenčíne sa nakazilo salmonelou 30 škôlkarov, niektorí skončili v nemocnici

Pravdepodobne sa nakazili po zjedení špenátových halušiek.

Škôlka v Trenčíne.
Škôlka v Trenčíne. Foto: TV Markíza

Takmer 30 škôlkarov sa nakazilo salmonelou. Niektoré z detí museli hospitalizovať. Hygienici súkromné zariadenie zatvorili. Zdroj epidemickej nákazy zatiaľ nevedia určiť.

Privátna škôlka v Trenčíne v stredu (23. 6.) zívala prázdnotou. Detský smiech by ste na jej chodbách ​čakali márne.

Riaditeľka z trenčianskeho RÚVZ Ľudmila Bučková potvrdila, že z 38 exponovaných detí ochorelo 28. V trenčianskej nemocnici hospitalizovali sedem škôlkarov, teraz tam ležia iba traja. Ich stav je stabilizovaný. Ani jedno nebolo v ohrození života.

„Deti boli hospitalizované z dôvodu podania infúzií tak, aby bola zabezpečená hydratácia organizmu,“ vysvetlil nám riaditeľ nemocnice Tomáš Janík.

Podľa Bučkovej deti mali ľahší priebeh ochorenia. Škôlku zatvorili a urobili príslušné sanitačné opatrenia.

Školka v Trenčíne, kde sa deti nakazili salmonelou.
Školka v Trenčíne, kde sa deti nakazili salmonelou. Foto: TV Markíza
 

Majiteľke škôlky Nikole Valachovej je veľmi ľúto, čo sa stalo. Zdroj nákazy nepoznajú. „Všetko prešetruje hygiena, ktorá u nás žiadne pochybenie doposiaľ nenašla,“ dodala.

Šéfka trenčianskeho RÚVZ si myslí, že deti ochoreli pravdepodobne z jedla. „Predpokladáme to podľa toho, kedy vzniklo prvé ochorenie a kedy bolo potvrdené. Boli to asi špenátové halušky. Nevieme to s istotou, pretože vzorku stravy nemáme,“ doplnila Bučková.

Zdravotníci varujú, že pri súčasných horúčavách, ktoré panujú aj u nás na Slovensku, si treba dávať pozor aj pri spracúvaní pokrmov a dbať na dodržiavanie hygieny.

Tému spracoval Michal Bujna.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?