26. 07. 2021 17:00 | TRENČÍN/TV Markíza

Nočné búrky potrápili veľkú časť Slovenska. Niektorí mali zaplavené domy, iní boli bez elektriny

Veľká voda padla aj v širšom okolí Trenčína.

Nočné záplavy.
Nočné záplavy. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Nočné búrky na strednom Považí spôsobili lokálne záplavy a rozliatie miestnych vodných prítokov. Hasiči najviac zasahovali v okrese Trenčín.

V krajskom meste veľká voda vyľakala aj obyvateľov najväčšieho sídliska Juh. Niekde sa snažili dostať vodu pod kontrolu, inde skončili bez elektriny.

Viac než tri hodiny trvajúci lejak spôsobil podľa odborníkov na Považí extrémne vysoké úhrny denných zrážok.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal najvyšší tretí stupeň výstrahy pre viaceré okresy stredného Považia pred úhrnnými zrážkami. Celkový úhrn zrážok dosiahol viac ako sto milimetrov.

V Zliechove spadlo počas noci 114 mm zrážok, čo predstavuje najvyšší denný úhrn zrážok aspoň za posledných 71 rokov, to znamená od roku 1951.

Druhý najväčší úhrn v pondelok (26. 7.) zaznamenali vo Valaskej Belej, kde odhadli škody na stotisíc eur.

Veľká voda padla aj v širšom okolí Trenčína. Niektoré z miestnych potokov sa vyliali z koryta a zaliali aj miestne komunikácie.

Búrka úradovala aj na strednom Slovensku, kde trvala takmer päť hodín a spôsobila už tretiu energetickú kalamitu za posledných 10 dní.

Silný nárazový vietor potrhal alebo zhodil vodiče zo stĺpov. Porúch na úrovni vysokého napätia bolo viac najmä v noci. Poruchy na nízkom napätí museli riešiť elektrikári priamo v teréne.

Počas uplynulých 24 hodín bolo bez elektriny viac ako 40-tisíc odberných miest na dobu viac ako tri minúty. Vďaka rýchlemu zásahu elektrikárov sa podarilo počas dňa už všetky poruchy odstrániť.

Viac v reportáži Michala Bujnu a Zuzany Gadušovej.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?