27. 07. 2021 18:21 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Ďalší zásah ústavného súdu: Opäť sa týka režimu na hraniciach

Vyhlášku napadla opozícia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Ďalší zásah ústavného súdu. Pozastavil totiž účinnosť časti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), ktorá hovorí o výnimkách z povinnej karantény pri návrate zo zahraničia. Rozhodlo o tom v utorok plénum ÚS SR na neverejnom zasadnutí.

Doteraz mali ľudia, ktorí sa stihli zaočkovať zatiaľ len prvou dávkou vakcíny voči Covid-19, výnimku z povinnej karantény za predpokladu, že sa vrátili zo zahraničia do 2.8. a zároveň absolvovali prvý deň v karanténe PCR test.

"ÚS pozastavuje účinnosť paragrafu 9 vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky, uverejnenej 16. júla 2021," píše v tlačovej správe ústavný súd.

V praxi to znamená že ak sa vrátite zo zahraničia a nie ste zaočkovaní druhou dávkou, tak strávite aspoň päť dní v karanténe. Toto však bude platiť až od publikácie v zbierke zákonov. Dovtedy to môže ÚVZ zmeniť.

"Zatiaľ nemáme k dispozícii znenie uznesenia Ústavného sudu SR. Potrebujeme sa s ním oboznámiť a situáciou sa budeme zaoberať. Do účinnosti predmetného uznesenia platí súčasný režim na hraniciach," uviedla hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Na Ústavný súd (ÚS) SR sa opätovne obrátila opozícia 19. júla. Vyhlášku, ktorá posiela každú nezaočkovanú osobu po návrate na Slovensko do povinnej 14-dňovej karantény, považuje za protiústavnú. Podanie podporil Smer-SD i nezaradení poslanci mimoparlamentného Hlasu-SD.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?