05. 08. 2021 20:00 , článok bol aktualizovaný 05. 08. 2021 11:51 | BRATISLAVA/TASR

Búrky neutíchajú. Výstrahy platia aj na dnešný večer a noc

S výdatnými dažďami treba rátať na väčšine územia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA

Na väčšine územia platia na štvrtkový večer a noc výstrahy pred dažďom alebo búrkami. Pre stred a časť severného Slovenska vydali meteorológovia výstrahy druhého stupňa. Na svojej stránke o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Výstrahy druhého stupňa pred dažďom vydal SHMÚ pre Banskobystrický, Trenčiansky a Žilinský kraj. Varovania platia až do piatka (6. 8.) do skorých ranných hodín. SHMÚ očakáva výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok 20 až 60 milimetrov.

„Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ upozornil SHMÚ. Výstraha prvého stupňa pred dažďom platí pre Nitriansky a Trnavský kraj, kde meteorológovia miestami očakávajú dážď s úhrnom zrážok 20 až 50 milimetrov.

Počas štvrtkovej noci platí aj varovanie prvého stupňa pred búrkami, a to pre Trenčiansky a Prešovský kraj. Búrky môžu byť aj s krúpami a tiež môžu byť spojené s krátkodobými, ale intenzívnymi lejakmi. Rýchlosť vetra môže podľa SHMÚ dosiahnuť 65 až 85 kilometrov za hodinu. „Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov,“ dodal SHMÚ.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?