05. 08. 2021 11:18 | BRATISLAVA/TASR

Korčok zaslal Maďarsku diplomatickú nótu, dôvodom je návšteva ich ministra u nás

Rezort diplomacie žiada, aby maďarská strana vopred informovala o účele návštevy svojich štátnikov.

Ivan Korčok.
Ivan Korčok. Foto: AP Photo/Olivier Matthys

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR zaslalo Maďarsku diplomatickú nótu. Žiada, aby maďarská strana postupovala v zmysle zaužívaných a štandardných diplomatických postupov a vopred informovala slovenskú stranu o účele návštevy svojich štátnych predstaviteľov.

Slovenský rezort diplomacie tak urobil v reakcii na účasťou predsedu maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra na odhalení pamätníka vysídleným Maďarom v Šamoríne. TASR o tom informoval komunikačný odbor ministerstva.

„MZVEZ SR pripomína, že je naďalej pripravené poskytnúť štandardnú logistickú podporu oficiálnym návštevám z Maďarska, nepovažujeme však za vhodné, že sa slovenská strana až následne dozvedá o tom, na akých podujatiach sa vysokí politickí predstavitelia Maďarska zúčastňujú na území SR,“ ozrejmil rezort.

V tejto súvislosti rezort v diplomatickej nóte vyjadril sklamanie z účasti a vyjadrení na podujatí v Šamoríne v pondelok 2. augusta. Podľa neho neboli v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy. Zároveň deklaroval, že Slovenská republika je naďalej pripravená na komunikáciu s Maďarskom o všetkých otázkach vzájomných vzťahov.

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) v reakcii na vyjadrenia Kövéra pri odhalení pamätníka v Šamoríne už v stredu (4. 8.) požiadal maďarských predstaviteľov, aby vážili slová, nenarúšali zmier a rešpektovali Slovensko ako rovnocenného partnera.

Skonštatoval, že spôsob, akým najvyšší maďarskí predstavitelia neustále otvárajú historické otázky, je v rozpore s deklarovanou snahou Maďarska o dobré bilaterálne vzťahy. Za slovenského ministra a jeho vyjadrenie sa postavil aj predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár so svojím hnutím Sme rodina.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?