10. 08. 2021 08:23 , článok bol aktualizovaný 10. 08. 2021 14:25 | BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk, TV Markíza

Motákov, ktoré som dostával od Kočnera z väzby, bolo veľa, povedal Tóth na súde

Proces v kauze tzv. motákov prerušili do stredy (11.8.).

Marian Kočner na pojednávaní k tzv. motákom.
Marian Kočner na pojednávaní k tzv. motákom. Foto: TASR - Jakub Kotian

Pred Okresným súdom (OS) Bratislava I sa v utorok (10. 8.) začalo hlavné pojednávanie s Marianom Kočnerom v kauze takzvaných motákov.

Proces je naplánovaný aj na stredu (11. 8.), pričom súd tieto termíny vytýčil na svojom verejnom zasadnutí 23. júna, keď predbežne prerokoval obžalobu.

OS Bratislava I vtedy rozhodol, že sa bude obžaloba posudzovať ako zločin krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy. Pôvodne prokuratúra navrhovala prijať obžalobu zo zločinu marenia spravodlivosti v štádiu pokusu.

Na dnešné pojednávanie sú predvolaní svedkovia Peter Tóth, Jozef Dučák a aj dvaja z advokátov Mariana Kočnera - Andrej Šabík a Marek Para. Šabík sa na utorkové pojednávanie ospravedlnil s tým, že aktuálne je na dovolenke v zahraničí.

Obhajoba ešte zváži, či bude trvať na svedkoch ako nitriansky podnikateľ Norbert Bödör či expremiér Robert Fico.

Ani prokurátor ani samotný Kočner nemajú záujem o dohodu o vine a treste, pričom Kočner využil svoje právo nevypovedať a zdôraznil, že je nevinný.

 

Tóth: Motákov od Kočnera bolo veľa

Pred súdom v utorok vypovedal bývalý námestník kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) a bývalý novinár Peter Tóth. Ten priznal, že cez advokáta Andreja Šabíka dostával motáky od Kočnera.

Prvý moták dostal z väzby od podnikateľa v roku 2018. Išlo o papierik s inštrukciami, aby išiel za jeho bývalou manželkou. „Mal som si vyžiadať jeho telefón. Dostal som šesťmiestny kód. Mal som vyberať telefónne čísla na osoby, ktoré som mal kontaktovať," povedal Tóth.
Motákov bolo podľa jeho slov veľmi veľa, Tóth ich odovzdal orgánom činným v trestnom konaní.

„Niekoľko razy ma Kočner cez motáky požiadal, aby som sa stretol s advokátom Marekom Parom," uviedol Tóth. Para mal údajne zabezpečiť, aby prostredníctvom európskych justičných orgánov prerušili konanie voči Kočnerovi na Špecializovanom trestnom súde v kauze televíznych zmeniek TV Markíza.

Motáky začal Tóth okrem tých, ktoré zničil, odovzdávať potom, ako sa objavili informácie o možnom zapojení Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka.

Peter Tóth.
Peter Tóth. Foto: TASR - Jakub Kotian
 

Tóth vypovedal, že Kočnera spoznal ako novinár denníka Sme v roku 1995, keď sa venoval témam zavlečeniu Michala Kováča mladšieho do cudziny a prvej kauze podvodu na Technopol. Neskoršie sa zblížili počas sporu o vlastnícke práva TV Markíza. „Vzťah sa spočiatku vyvíjal po priateľskej línii," skonštatoval exsiskár.

Stretnutia sa mali zintenzívniť od roku 2016. Kočner vtedy uvažoval o založení politickej strany a chcel si pripraviť mediálnu platformu a získať si dôveru na verejnosti. Tóth podrobne vypovedal o sporoch o vlastnícke práva TV Markíza a tom, ako chcel Marian Kočner v budúcnosti profitovať na delení práv a existencii zmeniek, za ktoré bol odsúdený.

Tóth uviedol, že o motákoch informoval na jeseň 2018 exriaditeľa NAKA Branislava Zuriana.
Motáky podľa jeho slov Zurian zhodnotil ako závažné. Tóth ich po výsluchoch odovzdal spolu s telefónmi Mariana Kočnera orgánom činným v trestnom konaní.

Tóth po svojej takmer dvojhodinovej výpovedi najskôr odmietol napriek hrozbe pokuty odpovedať na otázky obhajoby. Napokon na niektoré odpovedal čiastočne. Podľa jeho slov s Kočnerom z väzby dosť často telefonoval. Motáky mu mal posielať cez advokáta Šabíka. Kočner mal ideu, aby v jeho prospech vypovedal exriaditeľ SIS Vladimír Mitro.

 

Tóth klame, vyhlásil Kočner

Svedok v kauze motákov - bývalý siskár Peter Tóth klame, že dostával od advokáta Andreja Šabíka motáky. Uviedol to Kočner po Tóthovej výpovedi.

„Z výpovede Šabíka vyplýva, že v čase, keď mal odovzdávať časť motákov Tóthovi, bol na dovolenke. To isté platí aj o telefónoch. Svedok nehovorí pravdu a klame," povedal.

Kočner podľa vlastných slov vedel, že Tóth bol od roku 1998 príslušníkom SIS a do kauzy sporov týkajúcich sa vlastníckych práv TV Markíza ho nasadili ako agenta. „Napísal viacero záznamov," zdôraznil Kočner. Tóth sa mu mal ponúknuť, že v kauze zmeniek bude vypovedať v jeho prospech, Kočner to odmietol. O existencii zmeniek Tóth údajne vedel od roku 2000.

Kočner priznal, že chcel od Tótha, aby kontaktoval svojho priateľa - exriaditeľa SIS Vladimíra Mitra. Chcel od neho vedieť, akým spôsobom by mohol získať zo zdrojov SIS uzavretie kauzy Gamatex týkajúce sa Markízy. „Mitro mi povedal, že si to nevie predstaviť," uviedol obžalovaný.

Tóth vypovedal, že Kočner ponúkal Mitrovi státisíce eur, aby vypovedal v prípade zmeniek v prospech podnikateľa.

Počas výpovede Paru vylúčili verejnosť

Predseda súdu vylúčil verejnosť počas výpovede obhajcu Mareka Paru. Ten bol predvolaný ako svedok a na úvod uviedol, že jeho klient v iných prípadoch - Marian Kočner ho zbavil mlčanlivosti. Je ochotný vypovedať, ale keďže v kauze zmeniek TV Markíza, kde Kočnera zastupuje, prebiehajú podané mimoriadne opravné prostriedky, požiadal o vylúčenie verejnosti.

Pred ním vypovedal podnikateľ Jozef Dučák. Priznal, že pozná Mariana Kočnera už približne 30 rokov. „Neviem nič o motákoch, na ničom takom som sa nezúčastnil. Považujem Mariana K. za priateľa, stretávali sme sa raz za dva týždne na káve. Obhajcu Andreja Šabíka poznám a pracuje pre mňa. S Petrom Tóthom ma zoznámil Marian Kočner a ja som ho akceptoval," povedal na margo aktérov a celej kauzy svedok.

Dučák podľa vlastných slov ani nebol svedkom, že by Šabík za jeho prítomnosti odovzdával Tóthovi nejaké písomné pokyny.

Proces po výpovediach prerušili do stredy (11.8.).

Marian Kočner je od začiatku tohto roka právoplatne odsúdený na 19 rokov odňatia slobody za falšovanie zmeniek TV Markíza spolu s exriaditeľom televízie Pavlom Ruskom.

V kauze vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej ho ŠTS v Pezinku spoločne s Alenou Zsuzsovou pôvodne oslobodil v septembri 2020 spod obžaloby.

Verdikt nebol právoplatný, vo veci rozhodoval 15. júna Najvyšší súd (NS) SR. Ten rozhodol, že vecou sa bude opätovne zaoberať ŠTS v Pezinku.

Koncom júna ho ako ďalšiu osobu obvinili v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?