16. 08. 2021 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Chystáte sa na dlhú cestu autom, no býva vám nevoľno? Poradíme, čo pomôže

Nevoľnosti počas cestovania sa odborne hovorí kinetóza.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: shutterstock.com/izuboky

Cestujete na dovolenku alebo máte pred sebou dlhú cestu domov a býva vám v aute zle? Asi ju chcete mať čím skôr za sebou. Zdravotným ťažkostiam počas cestovania sa ale dá do určitej miery predísť.

Dlhá, aj niekoľko hodín trvajúca cesta autom či autobusom býva pre mnohých strašiakom. Nevoľnosti počas cestovania sa odborne hovorí kinetóza. Je to akási choroba z pohybu.

„Zrak vydáva signál, že telo je v pokoji a naopak centrum rovnováhy vo vnútornom uchu hovorí, že telo je v pohybe,“ hovorí pediatrička Dana Jurečková.

Niekoľkohodinové cesty dokážu potrápiť hlavne deti. Kinetóza sa u nich prihlási takto: napínanie na vracanie, bolesť hlavy, spavosť a následne zvracanie. Objavuje sa u detí od dvoch rokov.

Choroba z pohybu nie je klasická choroba, takže sa liečiť nedá. Môžete sa na ňu ale pripraviť a účinne jej aj predísť. Napríklad cestovať v noci, keď deti spia alebo robiť prestávky pri cestovaní.

Dospelí môžu zahnať nevoľnosť žuvačkou s mentolovou príchuťou či zázvorom. Počas jazdy sledujte horizont cez predné okno. Ak môžete, sadnite si na sedadlo spolujazdca. Niekomu môžu prekážať aj vône z osviežovača vzduchu. Preháňať by ste to nemali ani s jedlom.

Ak vám ale príde počas cesty náhle zle, majte po ruke vrecúško. Nie vždy bude môcť vodič zastaviť, keď ho o to požiadate.

Téme sa venoval Vladimír Bučko.

 

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?