17. 08. 2021 11:32 , článok bol aktualizovaný 17. 08. 2021 11:45 | BRATISLAVA/TV Markíza

Peter Kažimír na NAKA! Bývalý minister mal podľa M. Suchobu brať milióny od oligarchu

Guvernér NBS vypovedal ako svedok v kauzy Mýtnik a odmieta, že by prijímal nejaké úplatky.

Peter Kažimír na NAKA.
Peter Kažimír na NAKA. Foto: FOTO TASR - Jakub Kotian

Peter Kažimír vypovedal na NAKA. Exministra financií si na výsluch zavolala vyšetrovateľka kauzy Mýtnik. Meno súčasného guvernéra NBS už v tomto prípade spomínali viacerí aj v súvislosti s údajnými províziami za schválenie projektov.

Pred príchodom novinárom povedal, že ide vypovedať ako svedok. Peter Kažimír prišiel do budovy policajného prezídia krátko pred pol dvanástou. V kauze Mýtnik sa jeho meno už objavilo.

Spomínali ho v rôznych súvislostiach. Napríklad Michal Suchoba vyšetrovateľke opísal, ako sa Jozef Brhel údajne preriekol, že minister od neho dostáva pol milióna eur. „Je to absolútna lož a na tom trvám,“ vyhlásil guvernér národnej banky.

Bývalý šéf finančnej správy František Imrecze zase uviedol, že Peter Kažimír ako šéf rezortu financií vraj blokoval schválenie rozpočtového rámca pre projekt eKasa. Ten opäť riešila spoločnosť Michala Suchobu.

František Imrecze a Michal Suchoba.
František Imrecze a Michal Suchoba. Foto: koláž TVNOVINY.sk
 

Províziu za „odblokovanie“ si podľa výpovedí vypýtal Miroslav Slahučka, dlhoročný známy Petra Kažimíra. „Jednoznačne som takého úvahy poprel. Neviem si to predstaviť, ani vysvetliť,“ zdôraznil.

Spočiatku údajne Slahučka pýtal päť percent, neskôr sa podľa spolupracujúcich obvinených údajne uskromnil a dostal 150-tisíc eur. Malo to byť takzvané všimné. Exminister sa s Miroslavom Slahučkom pozná roky. Práve od jeho spoločnosti si najskôr prenajímal a potom kúpil dom pod Slavínom. „Nezúčastňoval som sa na žiadnej trestnej činnosti, ani som ju netoleroval,“ dodal.

Bývalý minister financií sa na výsluchu zdržal viac ako dve hodiny. K jeho obsahu sa vyjadrovať nechcel. Podľa jeho právneho zástupcu Ondreja Mularčíka bol výsluch štandardný a korektný.

V kauze Mýtnik sú obvinení viacerí známi podnikatelia aj bývalí štátni funkcionári. Doterajšie informácie z obvinení hovoria o rozsiahlych machináciách pri tendroch či korupčnom pozadí pri obstarávaní digitálnych systémov u daňovákov.

 
 

Kažimírov poradca vo väzbe

Len v pondelok (16. 8.) poslali do väzby jeho bývalého hovorcu, poradcu i štátneho tajomníka v jednej osobe. Radko Kuruc je obvinený z prijímania úplatku. Ten vraj vzal podľa vyšetrovateľa NAKA od Michala Suchobu v dvoch splátkach. Celkovo údajne prevzal 120-tisíc eur v škatuli od vína za pomoc pri zavedení virtuálnej pokladnice.

„Obvinenie voči mne je postavené na vymyslenom príbehu, ktorý sa podľa objektívnych skutočností ani nemohol stať. Verím, že priebeh konania dokáže tieto moje slová,“ povedal Radko Kuruc. Do kolúznej väzby ho poslal senát najvyššieho súdu.

Bývalý štátny tajomník Radko Kuruc
Bývalý štátny tajomník Radko Kuruc Foto: TASR/Jakub Kotian
 

Obvinený je aj Kažimírov známy

Stíhanie má na krku aj architekt Miroslav Slahučka. Práve od jeho firmy si najskôr prenajímal a potom kúpil Peter Kažimír nehnuteľnosť na Slavíne.

Vyšetrovateľka viní Slahučku z prijímania úplatku. Vzal ho údajne za to, že ovplyvní schvaľovací proces na ministerstve financií - v tom čase pod vedením Petra Kažimíra.

Slahučka si podľa všetkého cez Františka Imreczeho vypýtal úplatok od majiteľa firmy profitujúcej na utajovaných zmluvách - Michala Suchobu. S tým, že sa na ministerstve financií postará o príslušné rozpočtové opatrenie k plánovanému dodatku.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?