24. 08. 2021 09:58 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Kažimír vysvetľuje, ako sa mu lacnejšie podarilo kúpiť luxusnú vilu. Odborníci nad tým krútia hlavou

Vyšetrovateľom tvrdí, že cena domu zohľadňuje aj nájomné, ktoré roky platil.

Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.
Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. Foto: TASR

Súčasný guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír vysvetľuje výhodné nadobudnutie luxusnej vily na Slavíne. Vyšetrovateľom tvrdí, že jej cena zohľadňuje aj nájomné, ktoré roky platil. Odborníci v realitnom sektore sa však zhodujú, že ide o neštandardnú prax, informujú Aktuality.sk.

Expolitik Smeru kúpil vilu za 2,05 milióna eur od obvineného architekta v kauze Mýtnik Miroslava Slahučku. Podľa viacerých odborníkov bola pritom jej hodnota minimálne 2,6 milióna eur.

Kažimír kúpil vilu, ktorú si osem rokov prenajímal, na jeseň 2020 od firmy, ktorú vlastnia podnikatelia Ladislav Rehák a Miroslav Slahučka. Jej jediným konateľom je práve architekt Slahučka. Ten je obvinený z prijatia úplatku 150-tisíc eur.

Slahučka mal za to vybaviť schválenie navýšenia rozpočtu u ministra financií, ktoré umožnilo daniarom uzavrieť utajovaný štvormiliónový dodatok s firmou Allexis Michala Suchobu.

Kažimír kúpil vilu spoločne s vedľa stojacim schátraným domom minimálne o 370-tisíc eur lacnejšie ako firma Slahučku s Rehákom. Vyplýva to z účtovnej závierky firmy, ktorá predávala Kažimírovi nehnuteľnosti za 2,05 milióna eur.

K predaju vily sa niekoľko mesiacov pred zadržaním vyjadril aj Slahučka, ktorý podľa portálu zavádzal. Tvrdil, že predajom dosiahol zisk. Išlo však o čisto účtovný zisk oproti umelo zníženej účtovnej hodnote vily. V skutočnosti predal nehnuteľnosť o vyše 300-tisíc eur lacnejšie, ako bola nákupná cena, zistil citovaný zdroj.

Kažimír vyšetrovateľom povedal, že cena vily bola určená znaleckým posudkom a zohľadňovala aj to, že odkedy v nej býval v podnájme, zaplatil nájomné viac ako 400-tisíc eur.

Spätne však svoje slová interpretuje odlišne: „Pán guvernér to myslel tak, že inak sa klientovi rokuje o cene, keď príde na inzerát, a inak, keď je dlhodobý spoľahlivý nájomník, ktorý zaplatí státisíce na nájomnom a zároveň detailne pozná všetky silné aj slabé stránky nehnuteľnosti,“ reagoval tlačový odbor NBS.

Odborníci, ktorých oslovili Aktuality.sk sa však zhodujú v tom, že zníženie kúpnej ceny nehnuteľnosti z dôvodu predchádzajúceho nájmu raritou.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?