31. 08. 2021 13:55 , článok bol aktualizovaný 31. 08. 2021 14:12 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Generálny prokurátor zrušil obvinenie oligarchovi Jaroslavovi Haščákovi

Týkalo sa zločinu podplácania a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Zadržaný Jaroslav Haščák.
Zadržaný Jaroslav Haščák. Foto: TASR

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v utorok (31. 8.) zrušil uznesenie o obvinení oligarchovi Jaroslavovi Haščákovi.

Vzniesla ho voči nemu vlani 1. decembra vyšetrovateľka NAKA pre zločin podplácania a obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Média o rozhodnutí informovala hovorkyňa Jana Tökölyová s tým, že generálny prokurátor mal rovnaký názor aj v prípade exšéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomíra Arpáša. Ten bol obvinený v rámci akcie Babylon pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Pre posledne menovaný zločin bola obvinená aj jeho manželka Darina.

Bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír Arpáš.
Bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír Arpáš. Foto: TASR
 

„Generálny prokurátor Slovenskej republiky sa po preskúmaní veci stotožnil s názorom Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, vysloveným v uznesení zo 7. 1. 2021, sp. zn. 4 Tost 53/2020, že „orgánom činným v trestnom konaní sa v predmetnej veci nepodarilo zabezpečiť dôkazy v takom množstve a kvalite, ktoré by v tomto štádiu trestného konania umožňovali vyvodiť podozrenie v určitej rozumnej miere pravdepodobnosti, že obvinení sa skutkov tak, ako sú im kladené za vinu, dopustili", a dospel tiež k záveru, že také dôkazy neboli zabezpečené ani po vydaní a právoplatnosti napadnutých uznesení, keďže výpovede svedkov neobsahujú žiadne relevantné skutočnosti, ktoré by dôvodnosť vzneseného obvinenia potvrdzovali. Pri posudzovaní veci generálny prokurátor Slovenskej republiky zohľadnil aj nálezy Ústavného súdu Slovenskej republiky z 20. 11 .2012 a 2. 2. 2016 a rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva z 20. 7. 2021. V zhode so skutkovými a právnymi závermi Najvyššieho súdu Slovenskej republiky generálny prokurátor Slovenskej republiky konštatuje, že týmto právoplatným uznesením o vznesení obvinenia, bol porušený zákon v neprospech všetkých troch obvinených," konštatoval Žilinka.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?