03. 09. 2021 13:21 , článok bol aktualizovaný 03. 09. 2021 16:12 | BRATISLAVA/TASR

Žilinku sa chcú na výbore pýtať na nevpustenie novinárov na tlačovú besedu

Ide o zlý signál nielen k verejnosti, ale aj k nezávislým médiám.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: TASR

Generálny prokurátor Maroš Žilinka by mal na Výbore Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá vysvetľovať, prečo na štvrtkovú (2. 9.) tlačovú konferenciu nevpustil vybraných novinárov. Požiadala o to SaS, predseda výboru Kristián Čekovský (OĽANO) pre TASR uviedol, že výbor by mal byť v utorok (7. 9.), najneskôr v stredu (8. 9.).

Čítajte aj: Museli sedieť na chodníku. Na Žilinkovu tlačovku niektoré médiá nevpustili

„Požiadal som predsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristiána Čekovského, aby na najbližšie zasadanie výboru pozval aj generálneho prokurátora. Dôvodom je jeho neprijateľný postoj k niektorým novinárom, ktorých nepustil na verejnú tlačovú besedu,“ uviedol člen výboru Roman Foltin (SaS). Tvrdí, že Žilinka mohol porušiť tlačový zákon. Ide tiež podľa neho o zlý signál nielen k verejnosti, ale aj k nezávislým médiám. „Toto sa už viac nemôže zopakovať. Verím, že Maroš Žilinka sa na výbore okrem vysvetlenia celej udalosti aj ospravedlní dotknutým novinárom,“ dodal Foltin.

Čekovský súhlasí s tým, aby sa správaním generálneho prokurátora smerom k novinárom zaoberal výbor pre kultúru a médiá. „Generálnu prokuratúru (GP) sme informovali o tom, že výbor by sa mal uskutočniť v utorok, najneskôr v stredu,“ priblížil.

Hovorca GP SR Dalibor Skladan reagoval, že uvedenú požiadavku generálna prokuratúra eviduje.

Na štvrtkovú tlačovú konferenciu GP SR neboli vpustení novinári z redakcií Denník N, SME a Aktuality. Žilinka to vysvetlil kapacitou miestnosti, v ktorej sa konferencia konala. Šéfredaktori spomínaných médií poslali otvorený list generálnemu prokurátorovi. Odmietli selektívny prístup k novinárom. Považujú za nepochopiteľné, že GP ignoruje tlačový zákon, ktorý zaručuje pre novinárov slobodný prístup k informáciám.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?