06. 09. 2021 19:25 | STARÉ HORY/TV Markíza

Na medvede sú pod Donovalmi zvyknutí, no jeden im nedá spávať. Chystajú preto radikálne riešenie

Miestni ho nazvali Karolom.

Medvedie mláďa.
Medvedie mláďa. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Pod Donovalmi si na prítomnosť medveďov už zvykli, no jeden im nedá spávať. V noci na utorok (7. septembra) preto prídu do obce Staré Hory chlapi zo zásahového tímu.

Tí totiž medvedie mláďa plánujú usmrtiť. Príliš si zvyklo na ľudí a pohybuje sa blízko pri základnej škole a škôlke.

Miestni ho nazvali Karolom. Je to asi trojročné medvieďa s bielym pásom na krku, váži približne 80 kilogramov.

Mladý medveď si v blízkosti domov hľadá potravu. Obecné kontajnery tam nemajú, ľudia si svoje smetiaky zabezpečujú sami a vykladajú ich iba vtedy, keď ma prísť smetiarske auto.

Medveď však cíti potravu aj na diaľku. Ochranári sa ho pokúšali viackrát vyplašiť, no nepomohlo to. Medvieďa sa stále vracia, mení iba blízke lokality.

Žiadne veľké škody zatiaľ nenarobil, zostáva po ňom iba neporiadok okolo smetných nádob. Ľudia ho stretávajú najmä ráno, niekedy sa boja ísť do práce, pretože šelma odpočíva pred ich domom.

Hrozí tak, že čoskoro bude hrozbou pre obyvateľov. Vo viacerých autách začnú v Starých Horách hliadkovať už v noci na utorok.

Členovia zásahového tímu teraz žiadajú ľudí, aby, pokiaľ je to možné, zostali večer a v noci doma. Šelmu by totiž mohli vyplašiť a zmariť tak celý zásah. Medveďa najprv znehybnia a potom ho veterinárny lekár usmrtí injekciou.

Viac v reportáži Martiny Kašiarovej.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?