09. 09. 2021 19:42 | BRATISLAVA/TV Markíza

Haščákov advokát považuje obvinenia za nátlakovú akciu. Odborníčka zas vyvracia slová Žilinku

Generálny prokurátor sa tiež stotožňuje s rozhodnutím ústavného súdu, ktorý tvrdí, že má byť nahrávka zničená.

Jaroslav Haščák.
Jaroslav Haščák. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Len blázon by si posielal úplatok na účet. Myslí si to generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý zbavil obvinení spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka v kauze kupčenia s nahrávkou Gorila.

Kľúčový dôkaz, a to nahrávka samotnej Gorily, má byť podľa Žilinku zničená. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic to odmieta a tvrdí, že žiaden dôkaz ničiť nebude.

Haščáka obvinila vyšetrovateľka z toho, že údajne zaplatil bývalému členovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomírovi Arpášovi a jeho manželke šesť miliónov vtedajších korún za vynesenie nahrávky Gorila.

Haščáka a Arpášovcov vyšetrovateľka NAKA obvinila aj z legalizácie údajného úplatku za nahrávku z bytu na Vazovovej v Bratislave. Podľa Žilinku však išlo o štandardné obchodné operácie, v čom sa stotožňuje aj s obhajobou.

Uznesenie generálneho prokurátora však spochybňuje aj samotné vynesenie nahrávky Gorila zo SIS. O tom hovorila spravodajská informácia zo spisu, ktorý pred desiatimi rokmi unikol na internet.

Maroš Žilinka sa navyše stotožňuje s rozhodnutím ústavného súdu, ktorý tvrdí, že má byť nahrávka zničená.

Úrad špeciálnej prokuratúry tvrdí, že rozhodnutia nášho ústavného súdu a Štrasburgu nezaväzujú Slovensko nahrávky zničiť.

Právni zástupcovia Penty však oponujú s tým, že rozhodnutie Štrasburgu v korupčnej kauze hovorí jasne o zničení.

Napriek tomu, že uznesenie GP zbavilo Jaroslava Haščáka obvinení, prípad nie je na konci. Polícia môže ďalej hľadať dôkazy a pokračovať vo vyšetrovaní.

Viac v reportáži Adela Ghannama.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?