13. 10. 2021 11:07 , článok bol aktualizovaný 13. 10. 2021 15:52 | BRATISLAVA/TASR

SaS aj Za ľudí posielajú jasný odkaz obvinenému guvernérovi NBS. Heger sa nechce vyjadrovať

Peter Kažimír je obvinený z prečinu podplácania.

Veronika Remišová (Za ľudí) a Richard Sulík (SaS) po stretnutí s prezidentkou.
Veronika Remišová (Za ľudí) a Richard Sulík (SaS) po stretnutí s prezidentkou. Foto: TASR

K obvineniu guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra sa premiér Eduard Heger zatiaľ nechce vyjadrovať.

„Premiér Eduard Heger v tejto chvíli nebude reagovať na obvinenie guvernéra NBS Petra Kažimíra. Počká si na jeho rozhodnutie ohľadom zotrvania vo funkcii,“ oznámila hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková.

Vicepremiérka a ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) si myslí, že by si Kažimír mal vziať príklad z rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza a odstúpiť.

„Ja si myslím, že pán Kažimír by mal odstúpiť sám. Videli sme to pri všetkých funkcionároch, nominantoch Smeru-SD, či už to bol špeciálny prokurátor, šéf finančnej správy a ďalší funkcionári,“ poznamenala ministerka a dodala, že je nenáležité, aby na čele nejakej inštitúcie bol niekto obvinený.

„Nemôžete mať guvernéra NBS, pri ktorom je podozrenie, že nosil niekomu úplatky,“ dodala. Vyzvala ho, aby odstúpil aspoň do času, kým sa celá vec nevyšetrí a súd nerozhodne o vine alebo nevine.

Na otázku, či Remišová bude iniciovať odvolanie Kažimíra, ak sám neodstúpi, ministerka odpovedala, že odvolať guvernéra národnej banky je podľa súčasnej legislatívy mimoriadne ťažké, ak nie nemožné.

„Preto apelujem na pána Kažimíra, aby si zobral príklad z rakúskeho kancelára Kurza, ktorý pri podozreniach jednoducho odstúpil z funkcie.“

Kažimír je obvinený z prečinu podplácania. Obvinenie odmieta, necíti sa byť vinný zo žiadneho trestného činu.

SaS: Vyzývame guvernéra NBS Petra Kažimíra, aby sa vzdal funkcie

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva obvineného guvernéra NBS Petra Kažimíra, aby vyvodil osobnú zodpovednosť a vzdal sa funkcie.

„Nejde tak ani o to, že Peter Kažimír dodnes nevysvetlil pôvod svojho majetku, ale o vznesenie obvinenia voči nemu, ktoré v konečnom dôsledku znamená poškodzovanie reputácie celého Slovenska. Guvernér NBS ako člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky reprezentuje krajinu a takéto obvinenie preto nemôže v žiadnom prípade vzbudzovať dôveru u našich partnerov," uvádza v stanovisku strany hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Fico tvrdí, že Kažimír je terčom obvinenia preto, lebo potrebujú jeho funkciu

Expremiér a líder opozičného Smeru-SD Robert Fico skonštatoval, že guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír čelí obvineniu len preto, lebo niekto potrebuje jeho funkciu. Myslí si, že obvinenie Kažimírovi treba odmietnuť aj vzhľadom na dôkaznú situáciu. Podľa vlastných slov by Fico na Kažimírovom mieste z funkcie neodstúpil.

„Bol by blázon, keby odstúpil. Za čo? Za tento vymyslený príbeh?“ uviedol Fico. Hovorí, že obvinenie Kažimíra je postavené len na výpovedi jedného kajúcnika, ktorý je aktuálne vo väzbe.

Fico trvá na tom, že ak stačí jedna výpoveď bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, ktorý je vo väzbe, tak by mali orgány riešiť aj ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO), keďže mal vypovedať aj o úplatku pre neho.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?