22. 10. 2021 15:12 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Maroš Žilinka zrušil obvinenie Petrovi Brhelovi, využil paragraf 363

Generálny prokurátor zároveň prikazuje orgánom činným v trestnom konaní v tomto prípade opätovne konať.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: TASR

Prostredníctvom paragrafu 363 Trestného poriadku zbavil generálny prokurátor Maroš Žilinka obvinenia Petra Brhela, brata slovenského oligarchu Jozefa Brhela, ktorý bol stíhaný v kauze Mýtnik. Informoval o tom denník Hospodárske noviny.

M. Žilinka zároveň prikazuje orgánom činným v trestnom konaní v tomto prípade opätovne konať. Zastavenie trestného stíhania potvrdil pre TASR aj Brhelov obhajca Michal Mandzák. „Trestné stíhanie bolo podľa nás vedené od začiatku nezákonne. Voči Petrovi B. nie je v súčasnosti vedené žiadne iné trestné stíhanie,“ povedal advokát.

P. Brhel bol od začiatku roka vo väzbe a od apríla stíhaný na slobode. V jeho prípade ide o podozrenia z manipulácií pri utajovaných IT tendroch na Finančnej správe v hodnote desiatok miliónov eur.

Paragraf 363 hovorí: Generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.

Sporný paragraf, ktorý dostal na slobodu Vladimíra Pčolinského či Zoroslava Kollára, v minulosti pomohol napríklad aj Jozefovi Majskému. Neskôr však prišla vláda Ivety Radičovej, ktorá týmto praktikám zamedzila novelou zákona.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?