01. 11. 2021 08:20 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Slnečným dňom je koniec. Predpoveď na začiatok nového mesiaca vás nepoteší

Na našom území sme si užívali babie leto.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Slnečným dňom je koniec. Slovensko sa po dlhšom období stabilného a teplého počasia prebudilo do nového mesiaca, v ktorom však už babie leto pokračovať nebude.

V pondelok (1. 11.) totiž dôjde k výraznej zmene v podobe výdatnejších zrážok a najmä prudkého ochladenia.

V brázde nízkeho tlaku vzduchu postúpi v utorok (2. 11.) cez našu oblasť ďalej na
severovýchod zvlnený studený front.

Postupne sa od západu rozprší takmer na celom území Slovenska, v polohách nad 1300 metrov sú pravdepodobné aj snehové zrážky. Teploty sa vyšplhajú len do 11 stupňov Celzia.

V stredu (3. 11.) predpovede SHMÚ hovoria o podobnom charaktere počasia s tým, že zrážok bude pomenej a oteplí sa o jeden stupeň, t. j. od sedem do 12 stupňov.

O deň neskôr, vo štvrtok (4. 11.), bude počasie na Slovensku ovplyvňovať zvlnený studený front spojený s tlakovou nížou, ktorej stred sa bude presúvať cez severné Taliansko a Slovinsko ďalej na severovýchod.

Front postupne prinesie na mnohých miestach prehánky alebo dážď, mierne sa však oteplí na 11 stupňov na severe až po 17 v južných častiach.

Ani posledný pracovný deň v prvom novembrovom týždni (5. 11.) nebude slnečný. Spočiatku zamračená obloha sa zmení na premenlivú oblačnosť, teploty sa budú pohybovať v rozpätí od deväť do 14 stupňov Celzia.

Západ so silným vetrom

Západ Slovenska zasiahol v pondelok silný vietor. Ako na svojom webe upozornil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), dosiahnuť by mal priemernú rýchlosť 45 kilometrov za hodinu alebo v nárazoch rýchlosť 65 až 75 kilometrov za hodinu.

„Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ upozorňujú meteorológovia.

Výstraha prvého stupňa platí pre Bratislavský, Trenčiansky, Nitriansky a Trnavský kraj do 16.00 h.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?