24. 11. 2021 16:15 , článok bol aktualizovaný 24. 11. 2021 16:41 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Záznamy z poľovníckej chaty sa nemôžu použiť ako dôkaz v žiadnom trestnom konaní

Vyhlásil to generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Záznam z priestorového odposluchu na poľovníckej chate.
Záznam z priestorového odposluchu na poľovníckej chate. Foto: aktuality.sk

Generálny prokurátor Maroš Žilinka oznámil, že záznamy z poľovníckej chaty, na ktorej sa stretli Robert Fico, Robert Kaliňák a ďalší, nie je možné použiť ako dôkaz v trestných konaniach.

„Obrazovo-zvukové záznamy vyhotovené v trestnej veci ‚poľovnícka chata‘, po zrušení trestného stíhania krajským prokurátorom v Nitre z dôvodu nezákonnosti, nie je možné použiť ako dôkaz v žiadnom trestnom konaní,“ napísal na sociálnej sieti.

Vznik medializovaných odposluchov z poľovníckej chaty mala umožniť nesprávna právna kvalifikácia. Vyplýva to z uznesenia o zastavení trestného stíhania pre jeho nezákonnosť, ktoré poskytla nitrianska krajská prokuratúra.

Pytliactvo sa preverovalo ako trestný čin spáchaný závažnejším spôsobom konania, konkrétne so zbraňou. To však krajský prokurátor Ivan Mandalov považuje za nedôvodné, keďže v prípade útokov so zbraňou má ísť o ľudí a nie zvieratá.

Rovnako poukázal, že neobstojí ani konštatovanie vyšetrovateľa o podozrení z prečinu legalizácie výnosu z trestnej činnosti. Zdôraznil, že iba táto právna kvalifikácia pritom umožňovala vydať príkaz na vyhotovovanie obrazových, zvukových a obrazovo-zvukových záznamov zo spomínanej chaty.

Uzneseniu o začatí trestného stíhania vyčíta aj chýbajúce zákonné náležitosti. Poukázal tiež na to, že policajný vyšetrovateľ za takmer desať mesiacov nevypočul ani samotného užívateľa poľovného revíru.

Vo viacerých médiách boli v októbri zverejnené videá a ich prepisy, ktoré zobrazujú, ako sa na poľovníckej chate stretávali okrem šéfa Smeru a exministra vnútra aj obhajca obvineného policajného exprezidenta Tibora Gašpara Marek Para, podnikateľ Miroslav Bödör a syn Tibora Gašpara, advokát Pavol Gašpar.

Oficiálnym dôvodom odposluchov bol práve prípad pytliactva. Neskôr sa nahrávky mali stať súčasťou vyšetrovania kauzy Očistec. Krajský prokurátor v Nitre zrušil trestné stíhanie vo veci pytliactva 16. novembra.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?