25. 11. 2021 09:01 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Ochladí sa a bude snežiť. Paradoxne skôr na miestach, kde by ste to nečakali

Slovensko čaká na konci týždňa výrazná zmena počasia.

Sneh na Zochovej chate neďaleko Modry.
Sneh na Zochovej chate neďaleko Modry. Foto: TASR/Martin Baumann

Po Kataríne dorazí na naše územie zima a sneh. Numerické modely potvrdzujú to, o čom sme vás už informovali. V závere týždňa nás čaká ochladenie, ktoré so sebou prinesie aj prvé snehové vločky. Tie by sa mali vyskytovať aj v nižších polohách.

Paradoxne Bratislava má vyššiu pravdepodobnosť sneženia ako Orava. Sneženie by malo doraziť na Slovensko v piatok počas podvečerných a večerných hodín, informuje imeteo.sk.

Po krásnych slnečných dňoch príde zmena. Dnes (25.11.) sa počasie vráti do inverzného a hmlistého charakteru, v piatok (26.11.) bude najskôr pršať, postupne sa zrážky v niektorých oblastiach zmenia na snehové.

Malé Karpaty budú zohrávať mimoriadne veľkú rolu. Budú totiž oddeľovať studený vzduch od severozápadu od teplejšieho, ktorý bude zostávať na juhovýchode. Zatiaľ čo v Malackách by v piatok popoludní malo pri teplote okolo 0 °C snežiť, tak na opačnej strane Malých Karpát v Trnave bude pri teplote +3 °C pršať. Hranica sneženia tak bude medzi dvoma mestami, ležiacimi 30 km rozdielna aj o 1000 výškových metrov.

V piatok popoludní a v priebehu večerných hodín by malo pršať aj na severozápade či na Kysuciach. Tu sa studený vzduch začne pretláčať až v noci a v noci z piatka na sobotu začne postupne snežiť aj na Považí, na Kysuciach či v ďalších oblastiach severného Slovenska ležiacich nad nadmorskou výškou 400 m n.m.

Snehové vločky sa však budú držať len ťažko. Najvyššia pravdepodobnosť výskytu snehovej pokrývky je v sobotu ráno na Záhorí, na Myjavsku a v oblasti Malých Karpát, kde môže napadnúť 1 až 3 cm nového snehu.

Sneh napadne aj na severozápade, na Kysuciach, či na ďalších miestach severného Slovenska od 400-500 m n.m., kde môže pripadnúť do 5 cm nového snehu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?