01. 12. 2021 16:44 , článok bol aktualizovaný 01. 12. 2021 18:37 | BRATISLAVA/TASR

Ústavný súd rozhodol, že vydávanie vyhlášok Úradom verejného zdravotníctva je v súlade s ústavou

Právnu úpravu napadol na ÚS generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Budova Ústavného súdu SR v Košiciach.
Budova Ústavného súdu SR v Košiciach. Foto: TASR

Časť zákona o ochrane verejného zdravia, ktorá oprávňuje ÚVZ vydávať vyhlášky ako všeobecne záväzné právne predpisy, je v súlade s ústavou.

Vyplýva to zo stredajšieho (1. 12.) rozhodnutia ústavného súdu. Právnu úpravu napadol generálny prokurátor Maroš Žilinka.

O rozhodnutí po neverejnom zasadnutí pléna informoval jeho predseda Ivan Fiačan. "Ústavný súd dospel k záveru, že takáto právna úprava je v súlade s ústavou a ústavným zákonom o bezpečnosti štátu," uviedol.

Ústava podľa neho umožňuje delegovať normotvorbu na orgány štátnej správy. "Ústavný súd dospel k záveru a vlastne tým len potvrdil svoju doterajšiu judikatúru, že Úrad verejného zdravotníctva SR je súčasťou výkonnej moci, je takýmto presne splnomocneným orgánom štátnej správy, takzvaným dekoncentrovaným orgánom štátnej správy s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorý je oprávnený vydávať vyhlášky ako všeobecne záväzné právne predpisy," povedal Fiačan.

Predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivan Fiačan.
Predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivan Fiačan. Foto: TASR
 

Zároveň zdôraznil, že ÚS v tomto konaní nerozhodoval o rozsahu práv a povinností, v rámci ktorých môže v zmysle zákona ÚVZ nariaďovať opatrenia pri ochrane verejného zdravia, a ani neposudzoval samotné vyhlášky podľa ich obsahu.

Ďalšia výhrada generálneho prokurátora smerovala k publikovaniu vyhlášok ÚVZ nie v zbierke zákonov, ale vo vestníku vlády. "Ústavný súd dospel k záveru, že ústava neustanovuje explicitne, že vyhlášky alebo takéto všeobecne záväzné právne predpisy sa majú vyhlasovať v zbierke zákonov," konštatoval Fiačan.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: TASR
 

ÚS ďalej potvrdil, že vyhlášky ÚVZ sú preskúmateľné v súdnom konaní. Ani v prípade Žilinkom napadnutého prechodného ustanovenia ÚS nevyhovel navrhovateľovi. "Návrhu generálneho prokurátora nebolo v celom rozsahu vyhovené," konštatoval predseda ÚS.

ÚVZ vyhláškami s nariadením opatrení reaguje na zmeny pandemickej situácie s ochorením COVID-19.

ÚS v danej veci prijal návrh generálneho prokurátora na ďalšie konanie v máji tohto roka, pričom nepozastavil účinnosti napadnutých ustanovení.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?