07. 12. 2021 16:55 | BRATISLAVA/TASR

Koalícia vraj vyháňa opozíciu do ulíc. Ideme do verejných protestov, vyhlásil Fico

Jediná cesta, ktorá môže podľa neho vyriešiť krízovú situáciu, sú predčasné voľby.

Robert Fico.
Robert Fico. Foto: TASR

Vláda neponúka okrem "šmýkania na toboganoch a pekných nechtov" nič. Takto reagoval predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico na to, že utorok (7. 12.) parlament neschválil programy dvoch mimoriadnych schôdzí: program schôdze o sociálnych dosahoch výrazného rastu cien energií a základných potravín, a o stave zdravotníctva.

"Chceli sme na tejto schôdzi hovoriť o východiskách hlbokej krízy, ktorá je v zdravotníctve. Ak vie niekto v tej "prázdnej špajze", o ktorej sa toľko hovorí v súvislosti s našim vládnutím, nájsť najskôr 500 miliónov na poukazy, potom 100 miliónov na podporu pri zdražovaní, nemal by mať problém nájsť peniaze na stabilizáciu lekárov, zdravotných sestier a ďalších potrebných zdravotníckych pracovníkov, ktorí sú v prvej línii v boji proti pandémii," uviedol.

Avizované 500-eurové poukazy pre dôchodcov nebudú. Koalícia sa dohodla na inom kompromise

FIco pokračoval, že od predstaviteľov vládnej koalície bolo počuť rôzne vyjadrenia o tom, ako sa netreba báť zvyšovania cien energií. "Toto je náš piaty pokus dostať tému zdražovania na schôdzu NR SR," povedal Fico. Téma chudoby a zdražovania sa podľa neho dostáva do popredia pred pandémiu nového koronavírusu.

Nezaradený poslanec Tomáš Taraba konštatoval, že ak nebudú viesť debatu v NR SR, tak potom koalícia vyháňa opozíciu do ulíc. Fico dodal, že idú do verejných protestov. Jediná cesta, ktorá môže podľa neho vyriešiť krízovú situáciu, sú predčasné parlamentné voľby.

Ohradil sa aj Pellegrini a Raši

Nezaradení poslanci Národnej rady SR okolo expremiéra Petra Pellegriniho odmietajú povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 i prípadné podieľanie sa neočkovaných na financovaní nákladov na liečbu. Na utorkovej tlačovej konferencii Pellegrini s exministrom zdravotníctva Richardom Rašim (nezaradený) skonštatovali, že ide o úplne inú situáciu, ako keď sa v minulosti zavádzalo povinné očkovanie proti tetanu či proti chrípke u určitých vekových kategórií. Pellegrini zároveň tvrdí, že nikdy nespochybňovali ani očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Raši namietal voči slovám vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí), ktorá pri apele na opozíciu pripomenula, že jej predstavitelia v minulosti zavádzali povinné očkovania určitých skupín obyvateľov. Podľa Rašiho je to neporovnateľné aj preto, lebo vakcíny, o ktorých sa hovorí, boli roky odskúšané a vedelo sa o ich prípadných vedľajších účinkoch. Pri súčasných vakcínach proti ochoreniu COVID-19 ide podľa neho len o podmienečne registrované očkovacie látky. Za otázne považuje i to, či budú účinné proti novému variantu omikron.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?