07. 12. 2021 19:00 | KOŠICE/TV Markíza

Kauza predražených teplomerov na košickej župe graduje. Župan pozná dodávateľa

Taktiež vraj chcel manipulovať s výrobcom, ktorému poslal vhodné odpovede.

Kauza predražených teplomerov
Kauza predražených teplomerov Foto: TV Markíza

Košický župan vraj nakúpil predražené teplomery a navádzal ich výrobcu, aby klamal. Poslal mu údajne aj e-mail s pripravenými odpoveďami, ktoré podľa všetkého vyvrátili jeho skoršie vyjadrenia pre médiá. Župan sa bráni, tvrdí, že sa na tom s výrobcom dohodli a teplomery kúpili so službami navyše. Zriaďuje komisiu, aby celú vec prešetrila.

Všetko odštartoval podozrivý nákup teplomerov do krajských budov, na ktorý upozornil Denník N. Košická župa totiž nakúpila teplomery dvakrát drahšie ako iné kraje. Spočiatku argumentovali ich vyššou kvalitou. V súčasnosti však tvrdia niečo iné.

Teplomery za celkovo 180-tisíc eur sa zdali byť predražené aj ich výrobcovi, ktorý to potvrdil spomínanému denníku. Na kameru už hovoriť nechcel. Zaskočený župan poslal vzápätí výrobcovi dva maily, prvý z nich bol neoficiálny, v ktorom mu dopredu v prvej osobe pripravil akési opravné odpovede.

Župa argumentuje tým, že ostatné firmy dokonca ponúkli o niečo vyššie ceny za teplomery. Trnka sa s dodávateľom, ktorý súťaž vyhral, pozná, no tvrdí, že štandardne. Majiteľ firmy s nami hovoriť nechcel. Celú kazu už preveruje polícia.

Ako na kauzu reaguje župan a novinár, ktorý ju odhalil, sa dozviete z reportáže Jozefa Demetera.

 

OĽANO podáva pre nákup teplomerov podnet na NKÚ

Poslanci Národnej rady SR za hnutie OĽANO podávajú podnet na Najvyšší kontrolný úrad SR pre podozrenie z predraženého nákupu bezkontaktných teplomerov v Košickom samosprávnom kraji (KSK). Predsedu KSK Rastislava Trnku vyzývajú, aby vyvodil politickú zodpovednosť. Informovali o tom na utorkovom brífingu. Trnka reagoval, že plánuje zriadiť komisiu na porovnanie cien nákupov podobných teplomerov vo verejných inštitúciách. Ak komisia zistí predraženie cien, a to že dodávateľ a subdodávateľ zavádzali, bude od nich požadovať refundáciu.

„Obraciame sa na NKÚ s podnetom na vykonanie kontroly nákupu bezkontaktných prechodových teplomerov za viac ako 180.000 eur. Žiadame aj hĺbkovú kontrolu na KSK,“ povedal poslanec NR SR Erik Ňarjaš (OĽANO).

Poslanec NR SR a KSK Milan Potocký (OĽANO) považuje za dôležité, aby tento nákup dôsledne a nezávisle prešetrili orgány činné v trestnom konaní. Podľa jeho slov ide v súvislosti so zverejnenou mailovou komunikáciou aj o morálno-etický problém. „Je veľmi dôležité, aby sa konaním košického župana zaoberala Rada pre etiku, pri KSK máme schválený Eticky kódex pre volených predstaviteľov KSK, ktorý by mal prešetriť postup predsedu KSK,“ povedal s tým, že zároveň bude potrebné nastaviť na Úrade KSK pravidlá verejných obstarávaní tak, aby sa podozrenia z manipulovania súťaží neopakovali.

„Vzniknutá situácia nás mrzí, pretože vrhá zlé svetlo na KSK. Našou snahou je napraviť ju,“ uviedol v stanovisku KSK s tým, že o výsledkoch uvedenej komisie bude verejne informovať.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?