09. 12. 2021 06:27 , článok bol aktualizovaný 09. 12. 2021 15:16 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

SHMÚ: So snežením treba počítať aj v najbližších hodinách, pomaly sa presúva na východ

Meteorológovia vydali viacero výstrah.

Takto to vyzeralo dnes na bratislavských Kramároch.
Takto to vyzeralo dnes na bratislavských Kramároch. Foto: FOTO TASR - Pavel Neubauer

Západ Slovenska dnes zasiahla najvýdatnešia snehová nádielka tejto zimy. Napadnúť môže až do 25 centimentrov čerstvého snehu. V Bratislave a okolí od rána husto sneží.

 

Z Bratislavy a okolia vodiči hlásili viacero nehôd, ale zdržania doobeda neboli dramatické. Poobede prestala premávať MHD do Lamača (linky 23, 30, 63 idú len po Vrančovičovu) a starosta Ružinova vyhlásil, že kalamitný stav je na území celého mesta.

So snežením treba počítať aj v najbližších hodinách. Trochu sa rozšíri i smerom na východ. Meteorológovia preto rozšírili výstrahu 2. stupňa pred snežením na ďalšie okresy. Výstrahy platia aj pre niektoré okresy na strednom Slovensku. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe.

Výstraha druhého stupňa pred snežením platí v celom Bratislavskom kraji, takmer celom Trnavskom kraji okrem okresu Skalica, v okresoch Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce, Šaľa, Bánovce nad Bebravou, Partizánske, Prievidza, Žarnovica. Pre zvyšné okresy Bytča, Liptovský Mikuláš, Martin, Ružomberok, Trenčianske Teplice, Žilina, Komárno, Levice, Nové Zámky, Rožňava, Ilava, Myjava, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín Nové Mesto nad Váhom a celý Banskobystrický kraj platí výstraha prvého stupňa.

"Miestami sa očakáva výskyt sneženia, pri ktorom spadne 15 - 25 centimetrov nového snehu," uviedli meteorológovia. Dodali, že také množstvo snehu predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, ako sú doprava či pohyb osôb.

"Vytvára sa snehová pokrývka, najmä v okolí Malých Karpát už nasnežilo aj viac ako desať centimetrov snehu, vo vyšších polohách podľa úhrnov zrážok aj viac ako 15 centimetrov," informovalo SHMÚ na sociálnej sieti.

Na juhu a východe Slovenska očakáva SHMÚ poľadovicu. Ide najmä o Banskobystrický, Košický, Trnavský a Nitriansky kraj. V tejto súvislosti vydali meteorológovia aj výstrahu prvého stupňa.

Polícia vyzýva ľudí, aby do Bratislavy necestovali

Polícia upozorňuje ľudí, aby jazdili opatrne a rátali na cestách so zdržaním. V prípade, ak nemusia, aby do Bratislavy ani nejazdili. Uviedla to Polícia SR na sociálnej sieti. Zároveň odporúčajú, aby v prípade, že im to práca dovoľuje, využili home office.

Už o pár hodín dorazí na Slovensko snehová kalamita. Na týchto miestach napadne až 30 cm snehu


Ako jazdiť na snehu

Polícia radí vodičom, aj ako jazdiť na snehu. Základom sú zimné pneumatiky. „Pri ovládaní auta je potrebné sa vyvarovať trhavého a prudkého pohybu. To by mohlo viesť k šmyku a následnej nehode. Pri jazde brzdite dlhšie a plynulo, rovnako to platí aj pri rozjazde,“ uviedla polícia.

Podľa polície je dôležité udržať bezpečný odstup. „Na snehu je brzdná dráha oveľa dlhšia a ako sme vyššie spomenuli, hrozí aj nebezpečenstvo šmyku pri náhlom zabrzdení,“ doplnila polícia. Radí vodičom aj to, aby jazdili pomalšie, ale aj to, aby odstránili z auta námrazu a sneh.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?