18. 02. 2016 17:27 | BRATISLAVA/TV Markíza

Slováci by mali dostávať bohatšie potravinové balíčky. Toto v nich nájdu

Ak pôjde všetko podľa plánu, tak prvé balíčky rozdajú v lete tohto roka.

V rámci potravinovej pomoci v minulosti rozdávali múku
V rámci potravinovej pomoci v minulosti rozdávali múku Foto: TV Markíza

Potravinové balíčky pre najchudobnejších Slovákov sú zatiaľ iba na papieri. Vláda ich ohlásila na jeseň 2014, no dodnes nerozdala ani jeden. Ľudia v hmotnej núdzi by mali dostávať potraviny a po novom aj zubnú pastu, šampón či mydlo. Kedy sa projekt za milióny eur naplno rozbehne je zatiaľ otázne.

Olej, mlieko, múka, cestoviny, ryža, cukor. aj to by malo byť v balíčku pomoci pre chudobnejších, doteraz ho ale ani jeden Slovák nedostal.

Rodiny v núdzi, deti, zdravotne postihnutí, či seniori v núdzi. Zhruba 80-tisíc ľudí by štyrikrát ročne malo dostávať potravinovú pomoc. Minister Richter to ohlásil pred vyše rokom. „Bolo treba zapojiť partnerov, ktorí budú distribuovať potraviny, pripraviť verejné obstarávanie," hovorí ministerstvo sociálnych vecí.

Desiatky miliónov

Po roku sa rozbehla vraj ďalšia zložitá časť. Nájsť poskytovateľa, ktorý potraviny nakúpi, roztriedi, správne zabalí, bude skladovať a rozvezie do každého okresu. Včera bol posledný deň na prihlásenie do tendra. Slovensko na túto pomoc získalo z Európskej únie 55 miliónov eur na roky 2014- 2020.

Ďalších desať miliónov ide zo štátneho rozpočtu. Za to sa nakúpia aj základné hygienické potreby. Balíčky budú ľuďom rozdávať neziskové organizácie. Štát tvrdí, že má spojku vo väčšine okresov. Okrem distribúcie, budú aj vysvetľovať.

S balíčkami už máme skúsenosti

Slovensko už má s potravinovými balíčkami skúsenosť, chaos okolo distribúcie. Pred piatimi rokmi sa k ľuďom nedostalo tritisíc päťsto ton múky, či cestovín.

Podľa ústredia práce treba doladiť každý detail, aby sa podobná situácia nezopakovala. Aj preto sa vraj projekt rozbieha pomaly.

A kedy sa potravinová pomoc dostane k chudobným? Ak všetko pôjde podľa plánu, malo by to byť tento rok v lete, no s istotou to dnes nevie povedať nikto.

 


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?