13. 12. 2016 13:16 | BRATISLAVA/TASR

Mamičky, po skončení materskej nezabudnite urobiť jednu dôležitú vec

Týka sa dôchodkového poistenia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Irina Ippolitova/shutterstock.com

Matky, ktoré po ukončení starostlivosti o dieťa začnú znovu pracovať, majú povinnosť odhlásiť sa v Sociálnej poisťovni z dôchodkového poistenia. Z dôvodu starostlivosti o dieťa ho počas materskej platí štát. Ak tak neurobia, má to dosah aj na postupovanie príspevkov do 2. piliera.

V súčasnosti, keď dôchodkové správcovské spoločnosti zasielajú výpisy z osobných dôchodkových účtov o nasporených prostriedkoch, zaznamenáva Sociálna poisťovňa veľa sťažností práve takéhoto typu.

Sporitelia upozorňujú na skutočnosť, že už niekoľko mesiacov im poisťovňa príspevky nepostupuje. Vo väčšine prípadov však ide práve o sporiteľky, ktoré sa po nástupe do zamestnania po rodičovskej dovolenke z dôchodkového poistenia neodhlásili, takže im Sociálna poisťovňa postupovala príspevky za rovnaké obdobie dvakrát - príspevky štátu boli preto postúpené neoprávnene.

Po zistení tejto skutočnosti im postupovanie príspevkov do 2. piliera pozastavila, a to až dovtedy, kým im príspevky postúpené navyše nezúčtuje.

Pri ukončení starostlivosti o dieťa je potrebné odhlásiť sa z dôchodkového poistenia v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne do 8 dní prostredníctvom tlačiva - Registračný list fyzickej osoby a v záhlaví krížikom označiť odhláška a FO, za ktorú platí štát, informovala Sociálna poisťovňa.

Na videu si pozrite, čo sa zmení v materských dávkach.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?