12. 02. 2017 20:06 | BRATISLAVA/TV Markíza

Sme závislí od internetu? Najohrozenejší sú ľudia od 15 do 30 rokov

Ženy viac surfujú po sociálnych sieťach, muži hrajú prím v online hrách.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Sme závislí od internetu? Ľudia menia chvíle s rodinou, šport či rozhovory za virtuálne zážitky na webe. Odhadom vyše 20 miliónov Európanov sa už od internetu nedokáže ani odlepiť. Možno ste medzi nimi a ani si to neuvedomujete. Prekvapíme vás ale nerozhoduje o tom len čas strávený za počítačom.

Rodičia sa tešili, že syn chodí na vysokú. Čistý výmysel. Nádejný študent si v skutočnosti prenajal byt a v ňom sa 8 hodín denne hrával poker na internete. Vrátil sa domov, všetko fungovalo až kým to neprasklo.

Petra to dostalo na liečenie. Najprv vyhrával tisícky eur. No na konci príbehu je zadlžený muž, čo si pokazil vzťahy v rodine aj v práci. „Každú výplatu som prehral za deň - dva. Máme tu skupinové terapie kde sa rozoberajú tieto naše problémy," hovorí Peter, ktorý sa zo závislosti lieči.

Skôr ako o závislosti sa hovorí o nadmernom používaní internetu. Človek sa nevie odpútať od aktivít, ktoré ponúka. U nás sa to týka asi troch percent užívateľov, čo môže byť aj 165-tisíc ľudí.

„Vo vekovej kategórii 15-30 rokov. Nadmerné používanie sociálnych sietí tam prevažujú ženy, ale v online hrách muži," povedal Miro Drobný z projekt eSlovensko.

Ako ste na tom vy môžete paradoxne otestovať na internete. Vzniklo centrum pre prevenciu internetovej závislosti. V teste sa pýtajú či ste už kvôli webu nespali, cítili sa nepríjemne bez prístupu.

Rozhodujúci nie je len čas na internete. Niekto ho v práci používa celý deň a je v poriadku. Iný ale surfuje už hneď ako sa zobudí, pri rozhovoroch a neváha sa kvôli tomu aj pohádať.

Nie je dobré, keď internet zasahuje do osobného života alebo medziľudských vzťahov. Úplne abstinovať od internetu je dnes ťažké. Používame ho v práci, aj v škole. Keď ale cítime, že ale my alebo niekto v našom okolí môže mať problém, je dobré obrátiť sa na psychológ alebo psychiatra.

 


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?