11. 04. 2020 19:00 | BRATISLAVA, KOŠICE/TV Markíza

V ponuke na prenájom sú stovky bytov, ktoré boli na ubytovacích platformách. Čo to spraví s cenami?

Zmeny cien prenájmu sa prejavia najmä v hlavných mestách.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Následky koronavírusu ovplyvnia aj ceny nájmov. Opatrenia vlády zastavili prílev zahraničných turistov a v ponuke sa ta objavili stovky bytov, ktoré doteraz prenajímatelia ponúkali cez ubytovacie platformy. Nižšie ceny nájmov by sa mohli prejaviť hlavne vo veľkých mestách.

Zlaté časy prenajímateľov bytov, ako boli vlaňajšie hokejové majstrovstvá, sú dávno preč. Ceny ubytovania v Bratislave a Košiciach sa vtedy vyšvihli na maximá. S príchodom koronavírusu však krátkodobé prenájmy nehnuteľností skončili zo dňa na deň. Majitelia bytov, v ktorých sa doteraz striedali domáci aj zahraniční turisti, musia veľmi rýchlo riešiť, čo ďalej.

Niektorí vlastníci investičných bytov svoje nehnuteľnosti ponúkli aspoň na krátkodobý prenájom, aby dokázali vykryť prepad príjmov. Podobné ponuky neustále pribúdajú. Druhou skupinou sú ľudia, ktorí nie sú na prenajímaní existenčne závislí a tak súčasnú krízu prečkajú.

Prenajímanie pozastavila aj Dana Zeleňáková z Košíc. Za dva roky, odkedy rozbehla prenajímanie. Hostila Britov, Maďarov, či Rakúšanov.

„Byt máme pre súkromné účely, ale ponúkame ho aj na Airbnb. Obsadenosť je podľa našich predstáv a vykryje nám určité náklady. Portály, na ktorých máme byt zverejnený komunikujú s prenajímateľmi, upozorňujú ich na možné problémy, na to, že klienti stornujú svoje rezervácie. Keď sa situácia upokojí by sme ho mohli znovu otvoriť. Predpokladám to niekedy koncom roka alebo po lete," myslí si majiteľka bytu

Dopad koronavírusu sa zatiaľ na cenách nájmov neprejavil. Čo je už ale teraz vidieť, je vyšší počet bytov v ponuke. V prípade bratislavských dvojizbákov ide zhruba o 20-percentné navýšenie.

„V Bratislave máme v súčasnosti 2 300 dvojizbových bytov v ponuke, takto pred rokom to bolo zhruba 1 700 bytov," hovorí prezident Národnej asociácie realitných kancelárii Slovenska Ján Palenčár.

Výška nájomného dvojizbových bytov v krajských mestách sa v porovnaní s minulým rokom veľmi nezmenila a skokové zmeny nenastali ani v prípade trojizbových bytov. V najbližších týždňoch ceny podľa všetkého poklesnú.

„Predpokladáme, že ceny by sa mohli odzrkadliť v priebehu mesiaca resp. poldruha mesiaca. Vývoj bude veľmi podobný vo všetkých mestách, kde fungovalo Airbnb. Na druhej strane môžem povedať, že záujem o nájom hlavne vo veľkých mestách bol veľmi veľký. A tak nepredpokladám, že príde k zásadnému prepadu cien nájmov,"myslí si Palenčár.

Na celkových cenách bytov sa koronavírus podľa odborníkov nemusí vôbec prejaviť. Ceny rastú aj naďalej. Všetko závisí najmä od toho, ako dlho bude pretrvávať súčasná situácia.

Reportáž pripravili Jozef Demeter a Dominik Matulaj.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?