17. 09. 2020 14:50 | KOMÁRNO, KOMÁROM/TASR

Cez Dunaj máme už desiaty most. Volá sa Monoštor

Okrem cesty pre autá je tu aj chodník pre peších a cyklocesta.

Nový most medzi Komárnom a Komáromom cez Dunaj sa volá Monoštor.
Nový most medzi Komárnom a Komáromom cez Dunaj sa volá Monoštor. Foto: Facebook/Národná rada Slovenskej republiky

Nový 600-metrový cezhraničný most cez Dunaj, ktorý uľahčí motoristom dopravu medzi mestami Komárno a maďarským Komáromom, odovzdali vo štvrtok (17. 9.) do prevádzky za účasti premiérov oboch krajín Igora Matoviča a Viktora Orbána.

Podľa slov Orbána Európa sa teraz buduje v strednej Európe. "Budujú ju Maďari, Slováci, Česi a Poliaci," konštatoval maďarský premiér, ktorý zdôraznil, že krajiny musia aj napriek pandémii nového koronavírusu fungovať.

"Maďarsko a Slovensko ukázali, že aj v čase pandémie dokážu stavať mosty spájajúce národy," povedal v prejave Matovič a zdôraznil, že aj v budúcnosti tomu bude tak. Podľa slov predsedu slovenskej vlády je pekným symbolom, že tento most spájajúce dva národy bol spolufinancovaný z európskych fondov. Ide o program CEF - Nástroj na prepojenie Európy.

Premiér Viktor Orbán i Igor Matovič s predsedom parlamentu Borisom Kollárom prestrihli pásku.
Premiér Viktor Orbán i Igor Matovič s predsedom parlamentu Borisom Kollárom prestrihli pásku. Foto: Facebook/Národná rada Slovenskej republiky
 

Na slávnostnom akte sa zúčastnili aj predseda parlamentu Boris Kollár, minister dopravy  Andrej Doležal, maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó a šéf maďarského rezortu inovácií a technológií László Palkovics.

Doležal po slávnostnom prestrihnutí pásky zdôraznil, že nový most je výsledkom dlhoročnej spolupráce dvoch krajín a spresnil, že pre ľudí ho otvoria vo štvrtok večer o 21.00 h.

Most Monoštor (Monostori híd), v poradí desiaty most cez Dunaj na Slovensku, ktorý s výškou 118 metrov je najvyšším mostom na celom 2 860 kilometrov dlhom toku Dunaja, výrazne odľahčí dopravu medzi oboma mestami a zvýši kvalitu života ich obyvateľov.

Nový most medzi Komárnom a Komáromom - Monoštor.
Nový most medzi Komárnom a Komáromom - Monoštor. Foto: Facebook/Národná rada Slovenskej republiky
 

Oba brehy Dunaja boli spojené v decembri 2019 obojstranným privarením posledného namontovaného segmentu. Okrem hlavnej cesty s dvoma pruhmi je na moste aj chodník pre peších a cyklocesta. Celkový rozpočet projektu je vyše 117 miliónov eur.

Výstavba mosta je príkladom medzinárodnej spolupráce - oceľová konštrukcia bola vyrobená vo všetkých krajinách V4 (pylón - Česko, nosná konštrukcia - Poľsko, Slovensko, Maďarsko).

Mostné závery sa vyrobili v Taliansku, kotevný systém závesných lán vo Francúzku, baranidlá prišli z Anglicka, žula na čelá pilierov z Číny a napríklad prvky ortotropnej mostovky z Fínska.

Viac sa dozviete z reportáže Mareka Silhavíka.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?