03. 10. 2020 07:00 | LIPTOV/TV Markíza

Ani Liptov nedokázal v lete vyrovnať straty z jari

Za druhý štvrťrok sa prepadla návštevosť oproti vlaňajšku o takmer 80 percent.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Na začiatku boli tri mesiace bez príjmov, v lete straty nedobehli a výsledkom nových jesenných nariadení bude v dôsledkoch zopakovanie jari. Niektorí už zatvárajú, ba aj predávajú svoje prevádzky.

Ani Liptov nedokázal v lete vyrovnať straty z jari. „Podľa údajov zo štatistického úradu Liptov vykázal za druhý štvrťrok prepad v návštevnosti takmer 80 percent v porovnaní s minulým rokom. Návštevníci vyhľadávali najmä ubytovanie v prírode, tzn. menšie či už penzióny, chaty, alebo chalety,“ konštatovala Katarína Šarafínová z OOCR Región Liptov.

Väčšie zariadenia mali s obsadenosťou problém. Podľa marketingovej manažérky hotela v Jánskej doline Lucie Melekove hoci bola obsadenosť nad 70 percent, ale v porovnaní s minulým rokom bola menšia. „Strata sa stále len nabaľuje a nabaľuje. Bojíme sa, aby sme nemuseli znova prepúšťať,“ povedal nám.

Medzisezóna sa ubytovateľom vykrýva ťažko a teraz im akcie, ktoré im v tom pomáhajú, zobrali nové nariadenia. Ľudia sa boja, firmy nechcú riskovať, a tak pobyty rušia. Hoteliéri nevedia, čo môžu očakávať.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk
 

„Svadby, jubileá, stretnutia, školy v prírode, pretože to je hluché obdobie a vtedy sa tieto veci realizujú. Žiaľ, všetko sa zrušilo, hotel zatvárame a polovicu ľudí prepúšťame,“ vysvetlil nám majiteľ hotela pri Ružomberku Peter Filip.

Pre hoteliérov i majiteľov penziónov by určite bola najlepšia aj priama finančná injekcia do cestovného ruchu, ale pomôcť môže aj preplácanie rekreačných poukazov priamo zamestnávateľom, alebo zníženie DPH na služby v cestovnom ruchu.

Ministerstvo dopravy chystá adresnejší príspevok na rekreáciu aj niekoľko ďalších návrhov na pomoc. Kedy budú hotové, nevedno a ubytovatelia sa asi nedočkajú ani nižšej 10-percentnej DPH.

„Hoteliéri hovoria, znížte nám dane, aby sme si to mohli nechať, nie aby sme mohli dať ľuďom. Čiže ľudia sa poskladajú cez svoje dane vlastne na tie isté ceny. A my hovoríme, nerobme to cez dane, lebo je to neadresné, dávame dáždnik aj tomu, na koho neprší,“ tvrdí šéf štátnej kasy Eduard Heger.

Prázdne ubytovacie zariadenia na jar, neistota cez leto i do budúcich jesenných mesiacov priniesla v niektorých regiónoch Slovenska už aj predávanie hotelov či penziónov. „Pociťujeme zvýšený záujem o predaj väčších hotelov alebo penziónov, ktoré majú vlastné reštaurácie, alebo jednoducho majú väčšie kapacity,“ dodal realitný maklér Roman Hámor.

Reportáž spracoval Mário Kermiet.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?