05. 10. 2020 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Rodičovský príspevok sa má od januára zvýšiť. Nie každý však dostane rovnako

Od januára pôjde hore aj prídavok na dieťa.

Rodicovsky_2021[1].jpg
Rodicovsky_2021[1].jpg

Naposledy sa rodičovský príspevok menil začiatkom roka. Štát už nevypláca príspevok na dieťa všetkým rodičom v rovnakej výške. Odstupňoval ho podľa toho, či rodič predtým pracoval alebo nie. Išlo o skokové navýšenie. Od januára pôjdu príspevky hore znova.

„Keďže od prvého júla tohto roka sa zvýšili sumy životného minima podľa rastu nákladov nízkopríjmových domácností o 2,2 percenta, od januára 2021 sa zvýšia viaceré príspevky pre rodiny s deťmi,“ povedala hovorkyňa Veronika Husárová z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Tí, ktorí boli zamestnaní, a teda boli v Sociálnej poisťovni nemocensky poistení, dostanú pridané viac. Rodičovský sa zvýši na sumu 378 eur. Rodičom, ktorí pred narodením dieťaťa nepracovali a nepoberali preto ani materskú, dvihnú príspevok na necelých 276 eur. Takýto príspevok patrí napríklad študentke, ktorá predtým nepracovala či dlhodobo nezamestnanej mamičke.

Rodičovský príspevok môže poberať aj ďalší rodič. Avšak platí, že na jedno dieťa nemôžu poberať príspevok obaja rodičia naraz.

Pre mnohé rodiny je aj to málo. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť hovorí, že je to jeden z mála sociálnych príspevkov, ktorých význam časom neklesá. Keďže je naviazaný na životné minimum, mal by rásť pravidelne, ale pomalšie ako mzdy v ekonomike. No príspevku sa darí držať krok s vývojom miezd.

Od januára pôjde hore aj prídavok na dieťa, mnohí rodičia si to ani nevšimnú. Navýšenie nedosiahne mesačne ani na euro.

O 26 centov, na necelých 12 eur, pôjde od januára hore aj príplatok k prídavku. Ten dostávajú nepracujúci dôchodcovia, ktorí sa starajú o dieťa.

Viac sa dozviete z reportáže Andrey Macoškovej.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?