20. 01. 2021 10:36 | BRATISLAVA/TASR

Sulíkovo ministerstvo už zverejnilo, čo majú robiť firmy, ktoré chcú testovať zamestnancov

Zaplatia si ho sami, štát im preplatí iba náklady za pretestovaných ľudí.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR

Testovanie zamestnancov a ich rodinných príslušníkov v priamo vo firmách odporúča rezort hospodárstva najmä v prevádzkach, v ktorých sa na pracovisku nachádza viac ako 250 zamestnancov.

Pokiaľ majú o testovanie záujem firmy s menším počtom pracovníkov, musia sa spojiť s ďalšími spoločnosťami, aby požadovaný počet dosiahli. Vyplýva to z návrhu manuálu pre zamestnávateľov na vykonanie testovania zamestnancov v prevádzkach podnikov na ochorenie COVID-19, ktorý v stredu rezort predložil na rokovanie vlády.

„V prípade záujmu o testovanie zamestnancov u zamestnávateľov s prevádzkami, v ktorých sa na pracovisku nachádza menej ako 250 zamestnancov, sa vyžaduje vytvorenie skupiny viacerých podnikateľských subjektov, u ktorých bude vykonávať testovanie zamestnancov antigénovými testami rovnaká testovacia autorita a celkový súčet zamestnancov skupiny bude predstavovať 250 a viac zamestnancov," uvádza rezort.

Testovacou autoritou môže byť na základe zmluvy s firmou napríklad pracovná zdravotná služba, mobilné odberové miesto, poskytovateľ ambulantnej starostlivosti v zdravotníckom zariadení poskytovateľa, či poskytovateľ ambulantnej starostlivosti v inom prostredí - mimo zdravotníckeho zariadenia poskytovateľa, tiež na základe zmluvy s podnikateľským subjektom.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR
 

Výdaj AG testov zabezpečí príslušný okresný úrad, ktorý vydá testovacej autorite v mene firmy požadovaný počet testov. Pokiaľ testovacia autorita žiada o vydanie testov v mene viacerých podnikov, predkladá jednotlivé žiadosti v mene každého podnikateľského subjektu zvlášť.

Nespotrebované testy musí testovacia autorita v mene podnikateľského subjektu vrátiť príslušnému okresnému úradu v prípade, ak už testovanie zamestnancov podnikateľského subjektu nebude realizovať.

Osobné ochranné prostriedky potrebné na testovania rovnako ako likvidáciu odpadu zabezpečí firma vo vlastnej réžii. Štát vykompenzuje spoločnostiam prevádzkové náklady spojené s testovaním sumou vo výške 3,46 eura na každú otestovanú osobu. O príspevok musí firma požiadať na základe počtu otestovaných rezort vnútra.

Súčasťou predloženého materiálu sú aj vzory žiadosti o výdaj a vrátenie antigénových testov, zmluvy na zabezpečenie testovania antigénovými testami a metodika k testovaniu formou antigénových testov.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?