06. 04. 2021 13:24 | BRATISLAVA/zg, TASR

V bratislavskej MHD výrazne zlacnie ročný lístok, niektoré typy zdražejú

Zmeny začnú platiť od začiatku letných prázdnin.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Rýchlejšia, komfortnejšia a bezpečnejšia verejná doprava je základom mobility v meste. To je hlavný cieľ bratislavskej radnice a dopravného podniku, ktorý v utorok (6. 4.) predstavili verejnosti.

 

Podľa ich slov pri obnovení plnej mobility po pandémii musí byť verejná doprava dostupnejšia pre všetky obyvateľky a obyvateľov aj kvôli spusteniu prvých zón v rámci celomestskej parkovacej politiky túto jeseň.

Vedenie DPMB a hlavného mesta sa preto rozhodli výrazne zlacnieť ročný predplatný lístok na MHD o štvrtinu. Od 1. júla si ho budú môcť cestujúci kúpiť pre vnútromestské zóny 100 a 101 za 199 eur. Doteraz stál 264,20 eur, čo je zlacnenie o 25 percent. „Ako znižujeme tento lístok, tak niektorý lístok zrušíme a pri niektorom cenu zvýšime. Odmeňujeme tú skupinu ľudí, ktorí najviac využívajú MHD," spresnil primátor Matúš Vallo.

Električka do Dúbravky.
Električka do Dúbravky. Foto: Monika Kováčová
 

Cestujúci s ročným predplatným lístkom podľa šéfa dopravného podniku Martina Rybanského cestujú MHD pravidelne. „Cena ročnej električenky sa znižuje prvýkrát, preto dúfame, že spolu s modernými vozidlami, zrekonštruovanými traťami a elektronizáciou predaja to bude dobrou pozvánkou pre obyvateľov i návštevníkov Bratislavy, aby sa vrátili naspäť do MHD," skonštatoval.

Predplatné cestovné lístky v bratislavskej MHD si kupuje 60 percent cestujúcich, z toho ročnú tzv. električenku si kupuje zhruba 40-tisíc ľudí každý rok.

Znížené parkovné na záchytných parkoviskách

Lacná ročná električenka bude atraktívna aj pre tých, ktorí do Bratislavy dochádzajú autom. Držitelia predplatného lístka na MHD budú môcť parkovať na záchytných parkoviskách za zvýhodnenú cenu.

„Vytvoria sa tak podmienky pre ďalšie odbremenenie bratislavských ulíc od tisícok áut, ktoré denne dochádzajú do mesta," informovala médiá hovorkyňa bratislavskej radnice Katarína Rajčanová.

Záchytného parkoviska pri železničnej stanici v Ivanke pri Dunaji.
Záchytného parkoviska pri železničnej stanici v Ivanke pri Dunaji. Foto: TASR
 

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba informoval, že aj oni pripravili isté zvýhodnenia pre cestujúcich regionálnymi autobusmi v rámci kraja. “Chcem ľudí namotivovať, aby využívali čo najviac verejnú dopravu," uviedol s tým, že sa tiež budú snažiť, aby počty vlakových spojov neklesali a kraj bude ďalej pokračovať v budovaní "park and ride" záchytných parkovísk.

Ceny jednotlivých lístkov

Od 1. júla by zmenia aj ceny niektorých lístkov potrebných pre cestu MHD. Zachované ostanú časové lístky od 30 až do 180 minút, zrušia sa tzv. 15 minútové lístky. Ceny sa líšia aj od toho, aký lístok použijete a ako si ho kúpite - papierový, predplatený alebo si  ho kúpite bankomatovou kartou.

Zrušiť plánujú cestovné lístky, ktoré podľa Valla v systéme nemali úplný zmysel a zvýšiť cenu chcú pri tých, kde DPB a mesto nechcú, aby boli najviac využívané.

Jednorázové cestovné lístky.
Jednorázové cestovné lístky. Foto: DPMB
 

Cena za nákup lístka kartou.
Cena za nákup lístka kartou. Foto: TVNOVINY.sk
 

Denné cestovné lístky.
Denné cestovné lístky. Foto: DPMB
 

 

Zónové cestovné lístky.
Zónové cestovné lístky. Foto: DPMB
 

 
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?