06. 04. 2021 19:27 | BRATISLAVA/TV Markíza

Muži by od mája mohli poberať materskú bez komplikácií. Poisťovňa to tak zatiaľ nevidí

Samotná poisťovňa však vo vyjadreniach jednoznačná nie je.

Poslanci odobrili otcovskú materskú dávku. Bezproblémový nárok budú mať na ňu od mája
Poslanci odobrili otcovskú materskú dávku. Bezproblémový nárok budú mať na ňu od mája Foto: TV Markíza,

Koniec pochybnostiam, či otcovia majú nárok na materskú alebo nie? Od mája by už nemal byť pre mužov problém čerpať dávku aj si zároveň privyrábať. Tak to aspoň prezentujú poslanci, ktorí odobrili novelu zákona v parlamente. Samotná poisťovňa zatiaľ jednoznačná vo vyjadreniach nie je.

Prestriedať sa s partnerkou na materskej a dostať tak viac peňazí do rodiny. Pred rokom mal záujem o materskú každý štvrtý otec. Mnohým ju poisťovňa zamietla, pretože popri materskej chceli pracovať. A to bol podľa nej dôvod, že sa nestíhajú starať o dieťa. Do redakcie sa nám za posledné dva roky ozvalo hneď niekoľko takých oteckov.

Kameňom úrazu bola formulka, že otcovia pri nástupe na materskú musia od mamy oficiálne dieťa prebrať do svojej starostlivosti. Čo to presne znamená, skúmala poisťovňa u každého individuálne. Nezmenilo sa to ani pod novým vedením po vlaňajších voľbách.

Spornú formulku o preberaní starostlivosti novela zákona od budúceho mesiaca ruší. Podľa poslancov by to mal byť koniec dohadov, či oteckovia môžu popri dieťati pracovať a koľko. Za túto zmenu hlasoval a aj ju odsúhlasil takmer celý parlament.

V čom vidí problém sociálna poisťovňa, sa dozviete z reportáže Alexandry Danilov.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?