09. 04. 2021 16:05 | BRATISLAVA, KOŠICE, PREŠOV/TASR

Vodiči MHD v Bratislave a Košiciach budú štrajkovať

V Prešove sa zapoja iba do podporného štrajku.

Odstavené električky na konečnej pri Kostolianskej ceste v Košiciach.
Odstavené električky na konečnej pri Kostolianskej ceste v Košiciach. Foto: TASR

Zástupcovia zamestnancov dopravných podnikov v Bratislave, Košiciach a Prešove vyhlásili na pondelok (12. 4.) výstražný štrajk. V hlavnom meste a vo východoslovenskej metropole má štrajk trvať od 8.00 do 9.00 h.

Vozidlá bratislavskej i košickej MHD budú v tom čase hodinu stáť na konečných zastávkach, nebudú blokovať dopravu a spoje do nemocníc a škôl budú jazdiť. Štrajkom chcú upozorniť, že štát stále finančne nepomohol ich podnikom s výpadkom príjmov spôsobeným pandémiou nového koronavírusu a hrozí rušenie liniek i prepúšťanie.

Dopravný podnik Bratislava odporúča cestujúcim, aby si naplánovali svoje cesty tak, aby sa v pondelok ráno v čase štrajku nespoliehali na MHD.

Zamestnanci Dopravného podniku mesta Prešov sa zapoja len do tzv. podporného štrajku. Vyjadria ním podporu kolegom v Bratislave a Košiciach.

V pondelok budú všetky autobusy a trolejbusy prešovskej MHD označené stuhami vo farbách mesta Prešov.

Zároveň na nich bude vylepený oznam s vysvetlením, prečo sa zamestnanci podniku pripájajú k štrajku. „Dopravný podnik mesta Prešov a mesto Prešov rešpektuje právo zamestnancov na štrajk. Podľa nášho názoru je však potrebné zvoliť adekvátnu formu štrajku vzhľadom na to, že DPMP nežiadal v súvislosti s pandémiou o žiadnu finančnú kompenzáciu za obdobie roka 2020," uviedol hovorca prešovskej samosprávy Vladimír Tomek.

Formou podporného štrajku chcú zamestnanci prešovského dopravného podniku zároveň poukázať na to, aby nedochádzalo k ďalšiemu obmedzovaniu spojov a znižovaniu dopravných výkonov.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?