11. 04. 2021 07:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Pandémia ovplyvnila aj ceny bytov. V Košiciach dokonca zdraželi viac ako v Bratislave

Akútny nedostatok je momentálne vo všetkých segmentoch na celom Slovensku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: elxeneize/shutterstock.com

Rast cien bytov nezastavila ani pandémia. Najviac zdraželi dvoj a trojizbové byty v Košiciach, Žiline a Bratislave. Väčšinou sú to malo-metrážne byty vďaka, ktorým kvalita života u nás rapídne klesá. Na Slovensku žije vyše 34 percenta obyvateľstva v preľudnených obydliach.

Akútny nedostatok bytov je momentálne vo všetkých segmentoch na celom Slovensku. Radikálne sa ale zdražovalo v Košiciach, ktoré predbehli aj hlavné mesto.

Za 2-izbový byt tam záujemca zaplatí priemerne 128-tisíc eur, čo je od Silvestra o 14 percent viac a o 25 percnet viac ako pred rokom.

TIP: Ak chcete v týchto dňoch prenajať byt za dobrú cenu, mali by ste ho zmodernizovať

Dopyt po bytoch je stále veľký a nie je uspokojený. „Vidíme rozdiel, že Košice sú v dynamike cien rýchlejšie ako Bratislava," konštatoval Ján Palenčár z Národnej asociácie realitných kancelárií.

O 15 až 20 percent sú drahšie aj trojizbové byty. Týka sa to hlavného mesta aj metropoly východu. Ďalej nasleduje Žilina, Trenčín či Banská Bystrica. Rozlohou sú ale dnes 3-izbové byty rovnaké ako kedysi dvojizbové.

„Developeri stavajú byty menšie, aj izby sú menšie. Čím sa celková cena zníži a dostupnosť je u ľudí vyššia," hovorí analytik portálu nehnuteľnosti.sk Michal Pružinský.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Pixel-Shot/shutterstock.com
 

V čase, keď ľudia musia byť doma a zároveň pracovať, vychovávať, vyučovať a ešte aj nejako žiť na jednom mieste, samotná existencia pre jednotlivca môže byť extrémnou záťažou.

To, že tretina Slovákov žije v preplnených domácnostiach vyplýva aj z toho, že na to ľudia jednoducho nemajú. „Sme na chvoste európskeho rebríčka aj v dostupnosti bývania. Máme najmenej bytov na 1 000 obyvateľov," tvrdí sociologička Zuzana Kusá.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Duncan Andison/shutterstock.com
 

Ceny nehnuteľností budú rásť, ale zrejme pomalším tempom. Situáciu s bytmi by mohli zlepšiť nájomné byty, tie na Slovensku ale chýbajú.

„A tým pádom by bol dôležitou konkurenciou pre súkromný sektor developerov, ktorý sa na Slovensku nedá považovať, že by bol sociálny ústretový, ale len úzko zameraný na zisk. A zisk, čo najväčší," myslí si Kusá.

Pandémia tak nemá dosah nie len na ceny bytov, ale aj na zdravie celej spoločnosti. A to sa zrejme v najbližšej dobe bude iba zhoršovať.

Tému spracoval David Vido.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?