10. 05. 2021 19:20 | BRATISLAVA/TV Markíza

Mamy v uniformách si prilepšia. Poslanci im chcú priklepnúť vyššiu materskú

V porovnaní s ostatnými ženami boli totiž v nevýhode.

Mamy v uniformách si prilepšia.
Mamy v uniformách si prilepšia. Foto: TV Markíza

Kým ženy pracujúce v civile platia odvody do Sociálnej poisťovne, hasičky, policajtky či vojačky majú svoj osobitný sociálny systém. Trojnásobná mama Martina, ktorá robí v hasičskom zbore, hovorí, že keď bola naposledy na materskej pred deviatimi rokmi, dávky mali slušné. Medzitým bežným zamestnankyniam materské, ktoré berú zhruba deväť mesiacov, niekoľkokrát navýšili. A ony v takzvaných silových zložkách zostali tentoraz na chvoste.

Na problém už dávnejšie upozornila aj ombudsmanka. Prepočítala, že kým bežná zamestnankyňa s príjmom 1500 eur mesačne dostane dennú materskú vyše 36 eur, policajtka či hasička iba niečo vyše 20 eur.

Rezort vnútra s návrhom na zmenu neprišiel, no iniciatívu prebrali koaliční poslanci. Dávky zo Sociálnej poisťovne a osobitného sociálneho systému chcú vyrovnať. Ak dostane zákon zelenú, vyššia materská by mala hasičky či policajtky čakať od júna, prípadne júla tohto roka.

Menej štedrú ako ostatné ženy majú momentálne uniformované mamy aj novú dávku tehotenské, ktorá sa vypláca od apríla tohto roka. V tej sa zatiaľ nič meniť nebude.

Viac sa dozviete z reportáže Alexandry Danilov.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?