05. 06. 2021 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Poistenie na dovolenky môže byť drahšie, ochráni vás však pred pandemickými komplikáciami

Väčšina poisťovní sa riadi cestovateľským semaforom.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: TASR/AP Photo/Bob Edme

Poisťovne reagujú na pandémiu. Do svojej ponuky zaradili produkty, ktoré môžu dovolenkárom po novom uhradiť karanténu v zahraničí alebo poplatky, ak tesne pre odchodom ochoriete. Preniesť sa to ale môže do drahšieho cestovného poistenia.

Niekedy to bol iba boľavý zub či nešťastné pošmyknutie pri športovaní, teraz sa ale mnohí obávajú toho, že na dovolenke môžu ostať napríklad pre ochorenie covid v karanténe. A práve tomu sa pred sezónou začínajú prispôsobovať aj poisťovacie domy.

„V najbližších dňoch spúšťame v rámci cestovného poistenia špeciálne pripoistenie COVID, ktoré sme vytvorili práve s ohľadom na aktuálnu situáciu a potreby klientov. Toto pripoistenie bude možné zjednať bez obmedzenia veku," vysvetlila Katarína Kukurová z Generali.

Ak ochorenie v nerizkovej krajine, všetko vám preplatia

Väčšina poisťovní sa ale riadi cestovateľským semaforom, ktoré aktualizuje ministerstvo zahraničných vecí. Každá poisťovňa to má ale inak, preto si to vopred overte.

„Znamená to, že pokiaľ idete do krajiny, ktorá nie je označená ako riziková a stane sa vám niečo, ochoriete alebo musíte ostať v karanténe, tak všetky náklady sú kryté z cestovného poistenia. Ak idete do rizikovej krajiny, je to vaše rozhodnutie a náklady musíte znášať sami," upozorňuje Lucia Muthová z poisťovne Allianz.

Podľa slov Beaty Lipšicovej poisťovňa UNIQA sa rozhodla od prvého júna rozšíriť krytie cestovného poistenia aj o náklady, ktoré súvisia s liečbou korona vírusu bez ohľadu na to, či cestujete do bezpečnej alebo rizikovej krajiny. „Poisťovňa vám preplatí všetky náklady s liečbou, hospitalizáciu, lieky, či repatriáciu," zdôraznila.

Môže sa ale stať, že vycestujete v súlade s opatreniami a až po príchode do krajiny sa z nej stane čierna alebo červená, v takom prípade by malo cestovné poistenie platiť v plnom rozsahu.

Problémy môžu vzniknúť so zrušením dovolenky

Poistenie môže kryť aj stratu batožiny, zodpovednosť za škodu či storno. No práve s krytím storna za zrušenie dovolenky môžu vzniknúť problémy. Poisťovňa vám nepreplatí storno zájazdu, ak ho máte zaplatený a nevycestujete pre strach z koronavírusu. Ale vtedy, ak sa pred pobytom nakazíte.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 

„Teda ak pred cestou ochoriete, musíte byť v karanténe alebo sa liečite doma, môžete si uplatniť náhradu z poistenie storno poplatkov, povinnosťou je test nie starší ako 72 hodín. Môže sa stať, že ochorie pred dovolenkou iba dieťa, v tom prípade si náhradu môže uplatniť celá rodina," radí Lipšicová.

Muthová odporúča dovolenkárom, pokiaľ kupujú zájazd, aby si hneď uzatvorili aj poistenie storno poplatkov. „Len tak je možné si tento druh poistenia zabezpečiť. Ak by ste si to rozmysleli po týždni či mesiaci, je neskoro," tvrdí.

Niektoré poisťovne zaplatia aj test na COVID-19

Dôvodom môže byť samozrejme aj iné ochorenie, operácia či nečakaná udalosť. Niektoré poisťovne rozšírili produkty aj o preplatenie testu na ochorenie, ak si ich žiada lekár v zahraničí kvôli diagnóze. Počítať ale treba s tým, že zrejme sa to odrazí v peňaženke.

Mohlo by vás zaujímať: Štátni vývojári ukázali, ako by mohol vyzerať náš cestovateľský covid pas

„Poistné môže byť drahšie oproti predošlým rokom nakoľko poisťovne zapracovali pripoistenie pandemického ochorenia. Výška poisteného závisí od zvolených pripoistení, ktoré si klient vyberie sám v danej poisťovni," myslí si odborníčka na financie Dominika Horkovič.

Dôvodom je aj to, že minulý rok poisťovniam pre pandémiu príjmy z tohto typu poistenia výrazne klesli.

Reportáž spracovala Andrea Mačošková.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?