10. 04. 2021 07:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Bratislavský kraj zaočkoval už viac ako pätinu obyvateľov. Prináša to prvé výsledky

Župa hovorí, že by dokázala očkovať viac a rýchlejšie, keby nebola odkázaná na vakcíny od štátu.

Registrácia objednaných ľudí na očkovanie v priestoroch Veľkokapacitného očkovacieho centra v Bratislave.
Registrácia objednaných ľudí na očkovanie v priestoroch Veľkokapacitného očkovacieho centra v Bratislave. Foto: TASR

Bratislavský kraj vedie v počte zaočkovaných ľudí. Podľa oficiálnych údajov Ministerstva zdravotníctva zaočkovali už viac ako pätinu ľudí. Bratislavská župa dokonca hovorí, že zaočkovaných aspoň prvou dávkou je už štvrtina ľudí.

Z celkového počtu 660-tisíc obyvateľov tak minimálne jednu dávku dostalo už zhruba 165-tisíc. Napríklad, Trenčiansky kraj zatiaľ hlási zaočkovanosť na úrovni 14,44 percenta.

Bratislavská župa za vysoké čísla vďačí najmä záujmu ľudí o očkovanie, ktoré realizujú aj vo veľkokapacitných centrách. Na Tehelnom poli a v poliklinike v Karlovej Vsi zaočkovali už vyše 25-tisíc ľudí. Hovorkyňa župy Lucia Forman hovorí, že by vedeli očkovať aj viac a rýchlejšie, avšak dodávky vakcín závisia od štátu.

Znižujú sa počty infikovaných aj výjazdy sanitiek

Najnovšia štúdia amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zistila, že očkovanie vakcínami Pfizer alebo Moderna znižuje pravdepodobnosť nákazy Covidom o 90 percent. Jedna dávka poskytuje 80-percentnú ochranu. Ak klesá šírenie vírusu, máme aj menej pacientov a menej úmrtí. Bratislavský kraj potvrdzuje, že zaznamenávajú postupný pokles infikovaných aj hospitalizovaných.

Od 5. do 8. apríla zaznamenal Bratislavský kraj 346 pozitívne testovaných PCR testami. Pred mesiacom od 8. marca do 12. marca ich bolo 839 pozitívne testovaných. Ide o viac ako dvojnásobný pokles infikovaných ľudí. Situácia sa zlepšuje aj v nemocniciach.

V priebehu dvoch týždňov od 16. marca do 30. marca klesol počet výjazdov sanitiek k ľuďom s Covidom o 137. Spomedzi všetkých krajov je to najvyšší pokles.

Výjazdy sanitiek v jednotlivých krajoch.
Výjazdy sanitiek v jednotlivých krajoch. Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR
 

Čo je ešte dôležitejšie, postupne sa uvoľňujú aj lôžka v nemocniciach. V porovnaní so spomínaným Trenčianskym krajom, ale aj celoslovenským priemerom je v Bratislavskom menej obsadených miest. Lôžka na jednotkách intenzívnej starostlivosti a anestéziológie a intenzívnej medicíny sú dokopy na celom Slovensku obsadené na 80 percent. V Bratislave o niečo menej.

Obsadenosť lôžok v Bratislavskom kraji. Dáta platné k 6. aprílu.
Obsadenosť lôžok v Bratislavskom kraji. Dáta platné k 6. aprílu. Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR
 

Paradoxne, ešte menej obsadených miest majú v Nitrianskom kraji, hoci je tam zaočkovanosť nízka. Dôvodom však môže byť to, že v nitrianskom regióne udrela druhá vlna mimoriadne silno a veľa ľudí buď COVID-u podľahla, alebo ho prekonala. Okresy Nové Zámky a Zlaté Moravce z Nitrianskeho kraja patria aktuálne medzi najlepšie okresy na Slovensku, no za súčasným úspechom môže byť aj vysoká premorenosť.

Obsadenosť lôžok v Trenčianskom kraji. Dáta platné k 6. aprílu.
Obsadenosť lôžok v Trenčianskom kraji. Dáta platné k 6. aprílu. Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR
 

Situácia sa zlepšuje takmer všade

Epidemiológ Martin Pavelka v polovici februára komentoval zlú situáciu na Slovensku tým, že sme vyčerpali všetky možnosti boja proti vírusu. Ostávalo nám podľa neho čakať už len na to, kedy budeme mať zaočkovaných 15 až 20 percent populácie.

Podľa Pavelku sa vysoká zaočkovanosť odráža na celkovej situácii napríklad vo Veľkej Británii. Počet infikovaných už vo februári klesol o dve tretiny a počet úmrtí o tretinu. Dôležitú hranicu v zaočkovanosti zatiaľ dosiahol len Bratislavský kraj, no Prešovský aj Košický sa postupne ďoťahujú.

Treba dodať, že situácia sa zlepšuje takmer na celom Slovensku. Vďaka klesajúcim hospitalizáciám aj počtom infikovaných, budeme môcť prepnúť COVID automat z čiernej do bordovej fázy. Situácia v krajine sa nesmie zhoršiť do 19. apríla.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?