16. 04. 2021 14:17 | BRATISLAVA/rk

Hrozí, že ľudia si večer nestihnú nakúpiť. Obchodníci žiadajú zmeniť zákaz vychádzania

Volajú aj po povolení opäť predávať nepotravinový tovar. Obrátili sa preto na vládu i hlavného hygienika.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: TASR - František Iván

V týchto dňoch sa mnohé obchody aj služby pripravujú na príchod zákazníkov. Stane sa tak po dhšom období. Keďže situácia ohľadom koronavírusu sa na Slovensku zlepšuje, prehodnotiť svoje fungovanie žiadajú aj potravinové reťazce. Tie totiž nemohli zatvoriť ani v najhorších fázach epidémie, a tak v nich pre zníženie rizika platili a stále platia mnohé obmedzenia.

Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO), ktorá združuje reťazce ako Billa, Kaufland či Lidl, spísala svoje návrhy a požiadavky do listu. Adresovala ho hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi, niektorým členom vlády aj členom konzícia epidemiológov.

Jedna z požiadaviek je zrušiť nákupné hodiny vyhradené pre seniorov počas pracovných dní v čase od 9.00 h do 11.00 h, keďže to podľa nich nie je efektívne.

Viac sa o tejto téme dozviete tu: Zrušia sa otváracie hodiny pre seniorov? Reťazce by zmenu privítali

Ďalšia z požiadaviek sa týka nepotravinového tovaru, ktorého sa zákazníci v potravinách nemohli dotknúť niekoľko týždňov. Regále museli byť prelepené páskami, keďže platil zákaz predávať ho. Dôvodom tohto nariadenia bolo, aby reťazce neboli zvýhodnené pred zatvorenými obchodmi.

„V čase, keď sa majú otvoriť všetky obchodné prevádzky, nevidíme žiadny dôvod, aby pokračovalo toto obmedzenie. Toto nariadenie však tiež nie je súčasťou COVID automatu, ale je potrebné jeho fyzické zrušenie vyhláškou hlavného hygienika. Spotrebitelia by tak mohli po dlhom lockdowne pokryť všetky svoje potreby,“ priblížil predseda SAMO Martin Krajčovič.

Pravidlá by sa mali zjednotiť

Obchodníci rovnako žiadajú zvážiť aj platnosť zákazu vychádzania po 20.00 h. Ten zostáva v platnosti aj po uvoľnení opatrení.

Krajčovič hovorí, že väčšina obchodných prevádzok je v bežnom čase otvorená aj po tejto hodine, pričom nejde o samovoľné rozhodnutie obchodníkov. Otváracie hodiny predajní s potravinami a drogériou sú prispôsobené požiadavkam zákazníkov. Mnohí z nich sa v pondelok vracajú späť do práce a hrozí, že keď pôjdu domov, nestihnú si pred ôsmou večer nakúpiť základné potraviny a potreby.

„Uvoľnením tohto zákazu by sme vedeli aj lepšie rozplynúť počet zákazníkov do väčšieho časového pásma, aby sa znižovala koncentrácia zákazníkov počas dňa. Navrhujeme preto, aby bol zákaz vychádzania zrušený, respektíve minimálne posunutý na neskoršiu hodinu,“ vysvetľuje.

Krajčovič pripomína aj reguláciu počtu ľudí, ktorí môžu vstúpiť do prevádzky. Obchodníci by uvítali, aby sa tieto nariadenia zjednotili na celom území Slovenska. Počet štvorcových metrov na zákazníka by bol všade rovnaký. Niektorí regionálni hygienici totiž vydali vo vybraných okresoch nariadenie, ktoré stanovuje predajnú plochu o veľkosti až 25 štvorcových metrov na zákazníka.

„Keďže v COVID automate už žiadny okres na Slovensku nebude čierny, máme za to, že regionálne rozdielny počet zákazníkov na predajnú plochu už nemá opodstatnenie,“ dodáva.

O tom, či sa niektoré z požiadaviek naplnia, ukážu najbližšie dni. Vláda v piatok (16. 4.) rokuje o aktuálnych opatreniach a ich presnom fungovaní v praxi. Od pondelka (19. 4.) totiž čaká Slovákov viacero zmien. Okrem spomínaného otvárania obchodov budú povolené viaceré aktivity a zmenia sa aj pravidlá pri nosení rušok. V predajniach bude naďalej nutné nosiť respirátor. Viac sa dočítate TU.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?