14. 05. 2021 11:16 , článok bol aktualizovaný 14. 05. 2021 19:25 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Od pondelka mali fitnescentrá zažiť radikálnu zmenu. Po zásahu ÚVZ je všetko inak

Budete alebo nebudete potrebovať test do posilňovne?

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Fitnescentrá sú otvorené len tri týždne a zdalo sa, že opäť budú mať problém so zákazníkmi. Po aktualizácii Covid automatu sa totiž výrazne sprísnil do nich vstup, a to v ružových a červených okresoch. Do týchto kategórií od pondelka (17. 5.) bude spadať až 73 zo 79 okresov. Všetko je napokon inak.

Keď sa 26. apríla po dlhých mesiacoch otvárali fitnescentrá, tak s pravidlom, že naraz v jednej miestnosti môže byť len šesť osôb a na jednu osobu musí pripadať minimálne 15 metrov štvorcových plochy. Všetci cvičenci zároveň musia mať pri sebe 7-dňový antigénový negatívny test. Toto platí ešte do polnoci z nedele na pondelok.

Najprv iba s testom, teraz bez neho

Po novom mala nastať radikálna zmena. Každý cvičiaci sa mal v ružovom a červenom okrese preukázať nie starším ako 24-hodinovým antigénovým testom alebo nie starším ako trojdňovým PCR testom.

V piatok večer však zasiahol Úrad verejného zdravotníctva, ktorý hovorí, že na vstup do fitnescentier sa napokon nebude potrebné preukázať žiadnym negatívnym testom. ÚVZ túto zmenu vysvetlil tým, že avizovaná povinnosť sa zmenila na základe záverov odborného konzília.

V oranžových okresoch test potrebný nikdy nebol, v bordových okresoch musia zostať zariadenia zatvorené.

TIP: Núdzový stav sa čoskoro skončí. Pozrite si, čo sa zmení v bežnom živote

Ak by toto sprísnenie ohľadom testov nastalo, tak podľa majiteľky jedného z bratislavských fitnescentier Lucie Eckerovej by to ľudí odradilo chodiť cvičiť.

„Ak by to bolo tesne po prvom uvoľnení, keď boli ľudia frustrovaní z toho, že sedia doma a nemôžu cvičiť vo fitkách, vtedy by sa podľa mňa našla časť klientely, ktorá by to bola ochotná podstúpiť a chodiť na testovania," uviedla Eckerová.

„Teraz to však nie je uvoľnenie, ale sprísnenie a myslím si, že tá časť bude minimálna a ľudia prestanú chodiť," dodala ešte pred zverejnením vyhlášky.

K152.mapa_png.jpg
 

Zmena kapacity a metráže

Vo fitnescentrách sa však nateraz mení kapacita, ktorá je stanovená rozdielne pre jednotlivé stupne. Prevádzkovatelia si môžu vybrať podľa toho, ako im to viac vyhovuje, medzi maximálnym fixným počtom zákazníkov a obmedzením na základe metráže.

Kapacita: Zariadenia v červených okresoch teda môžu naraz povoliť vstup najviac desiatim ľuďom, v ružových okresoch je to maximálne 15 ľudí a pre oranžové okresy je limit 20 ľudí.

Metráž: V červených a ružových okresoch musia zariadenia vyčleniť aspoň 25 štvorcových metrov na jedného zákazníka. V oranžových okresoch stačí nechať 15 štvorcových metrov na jedného zákazníka.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?