07. 06. 2021 06:00 , článok bol aktualizovaný 07. 06. 2021 09:28 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Záujem o mobilné očkovanie je vysoký. Zisťovali sme, ako sa ho krajom darí realizovať

Banskobytrický kraj si výjazdové očkovanie pochvaľuje. Cieľ je zaočkovať 30-tisíc seniorov.

Mobilné očkovanie v Banskej Belej.
Mobilné očkovanie v Banskej Belej. Foto: TASR

Samosprávne kraje od apríla očkujú aj mobilnými jednotkami. Sú to tímy zložené z lekára, zdravotných sestier a administrátorov, ktorí cestujú nákladným autom, z ktorého sa stáva pojazdná ambulancia.

Kraj komunikuje s jednotlivými starostami a primátormi, ktorí im nahlásia počty záujemcov, kraj rozdá tímom vakcíny a všetky potrebné pomôcky a kontajner ako dočasnú ambulanciu zvyčajne odstavia na námestí v dedine či meste alebo v kultúrnom dome.

Mobilné očkovanie je určené ľuďom nad 60 rokov, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu cestovať do nemocnice či veľkokapacitného očkovacieho centra. Tie sú zvyčajne v okresných mestách a na dedinách a malých mestách sú ľuďom vzdialené. Niektorí ľudia nevládzu cestovať, iní nemajú príbuzných, ktorí by ich mohli odviezť autom. Mobilné očkovanie uľahčí prístup k vakcíne aj starším ľuďom, pre ktorých je dlhé státie v rade bolestivé, prípadne sa chcú vyhnúť veľkému počtu ľudí.

Mobilné očkovanie v Banskej Belej.
Mobilné očkovanie v Banskej Belej. Foto: TASR
 

Od kolektívnej imunity máme ďaleko

Zaočkovanosť Slovenska sa blíži k číslu 1 800 000 ľudí. K vytvoreniu kolektívnej imunity máme ešte ďaleko. Na jej dosiahnutie potrebujeme aspoň tri milióny zaočkovaných občanov. Viacerí župani počas posledných mesiacov vyzývali ministerstvo zdravotníctva, aby im povolilo spustiť mobilné očkovanie. Najmä banskobystrická a košická župa vysvetľovali, že mnohí ich občania potrebujú individuálny prístup. Nemajú možnosti, ako cestovať do očkovacích centier alebo nemocníc a je nevyhnutné, aby očkovacie tímy prišli za nimi.

V apríli minister Vladimír Lengvarský povolenie podpísal a očkovanie mobilnými tímami postupne spustilo všetkých osem krajov. Banskobystrický a Košický kraj sú so záujmom občanov spokojní.

„Naším cieľom je zaočkovať mobilnými jednotkami 30-tisíc ľudí. Zatiaľ sa nám podarilo päťtisíc, čo je vzhľadom na naše možnosti primerané, takže sme spokojní. Máme asi 20 percent ľudí, ktorí sa chcú dať zaočkovať, ale nie sú schopní ísť do očkovacích centier. Mobilné očkovanie je cesta pre celé Slovensko,“ hovorí banskobystrický vicežupan Ondrej Lunter.

Každá očkovacia jednotka v teréne očkuje ľudí aj priamo v domácnosti. Ide o seniorov, pre ktorých je problém aj cesta na námestie v dedine či meste. Sú to zvyčajne ležiaci pacienti. V banskobystrickom kraji takto zaočkovali viac ako sto seniorov.

Podobne aj v Košickom kraji zatiaľ zaočkovali vyše päťtisíc ľudí a zaregistrovaných majú ešte 10 790. Z ostatných krajov má pomerne veľa zaregistrovaných aj Trnavský kraj - 8150. V Prešovskom kraji zaočkovali 4624 a v Nitrianskom 900 ľudí. Bratislavský kraj takto zaočkoval približne 3 500 ľudí a zameriaval sa doteraz prevažne na imobilných pacientov. Veria, že mobilné očkovanie bude pokračovať rýchlejším tempom. Trenčiansky kraj nevedel poskytnúť presné číslo zaočkovaných.

Žilinský kraj má jednu mobilnú očkovaciu jednotku a pomáha im aj Ústredná vojenská nemocnica SNP v Ružomberku. Doposiaľ sa im v kraji prihlásilo 550 ľudí a podarilo sa zaočkovať 172 imobilných občanov. Žilinská župa dokonca vie vyčísliť, ako dlho prihlásení čakajú na prvú dávku vakcíny.

„Robíme všetko pre to, aby sme zabezpečili mobilné zaočkovanie pre každého imobilného občana, ktorý prejaví záujem. Vzhľadom na obmedzený denný počet zaočkovaných a nevyhnutné logistické presuny vieme denne zaočkovať 12 až 18 občanov. Preto čakanie na podanie vakcíny je približne 3 týždne,“ uviedla hovorkyňa župy Lucia Lašová.

Z dostupných dát by tak mal byť počet mobilne zaočkovaných približne 20-tisíc ľudí. Z odpovedí od žúp vyplýva, že zaočkovali možno polovicu záujemcov. Na vytvorenie kolektívnej imunity potrebujeme zaočkovať ešte ďalších 1,4 milióna ľudí.

Počet zaočkovaných podľa krajov.
Počet zaočkovaných podľa krajov. Foto: korona.gov.sk
 

Čítajte tiež: O Sputnik mali záujem státisíce, zatiaľ sa naň prihlásilo len tritisíc ľudí. Už ho zavrhol aj Matovič

Očkovanie imobilných pacinetov v Trnave.
Očkovanie imobilných pacinetov v Trnave. Foto: TASR
 

Košický odberový tím navštívi 72 obcí v nasledujúcich dňoch

Kraje majú k dispozícii tri až šesť očkovacích tímov. Za jeden deň dokážu zaočkovať sto až 150 ľudí v závislosti od toho, koľko zastávok majú. Niekedy majú veľa záujemcov v jednom meste a očkovanie ide rýchlejšie. Inokedy sa musia počas dňa presúvať po viacerých dedinách. Napríklad, trnavská výjazdová jednotka navštívila zatiaľ 42 obcí. Košická jednotka plánuje nasledujúci týždeň „obehať" až 72 obcí.

Banskobystrický kraj si na očkovanie dokonca najal agentúru.

„Od najúspešnejších krajín ako Izrael sme sa inšpirovali myšlienkou, že očkovanie je ako každá iná udalosť (event po anglicky, pozn. red.), tak sme si najali eventovú agentúru. Oni manažujú celú prevádzku veľkokapacitných centier, nasmerovanie ľudí, administráciu, pri výjazdoch organizujú prácu s obcami, cirkvou, distribuujú informácie medzi obyvateľov, aby sa prihlásili a prišli na námestie, kde príde jednotka, ktorá ich zaočkuje," vysvetľuje vicežupan Lunter.

Očkovanie musíme presunúť k všeobecným lekárom

Aj keď sa podarí zaočkovať všetkých seniorov, ktorí sú odkázaní na mobilné očkovacie tímy, zaočkovanosť na Slovensku sa veľmi jemne priblíži ku kolektívnej imunite. Odborníci vyzývajú ministerstvo, aby zvýšilo motiváciu ľudí dať sa zaočkovať. Minister Lengvarský v relácii Na telo plus vyhlásil, že čoskoro predstaví výhody pre zaočkovaných.

Trenčianska župa navrhuje aj to, aby sa očkovanie presunulo k praktickým lekárom.

„Všeobecní lekári najlepšie poznajú zdravotný stav svojich pacientov a pacienti im dôverujú. Tento krok by určite prispel k zvýšeniu zaočkovanosti najmä zraniteľných skupín obyvateľstva. Celý proces vakcinácie by sa podľa nášho názoru zjednodušil, nakoľko v súčasnosti v prípade očkovania prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby v domácom prostredí sa aj tak vyžaduje, aby jeho všeobecný lekár vyhotovil pred očkovaním výpis zo zdravotnej dokumentácie všeobecného lekára pre potreby očkovania. Tento výpis je dôležité mať k dispozícii pri očkovaní v domácom prostredí, čo je často problematické zabezpečiť," vysvetľuje hovorkyňa Trenčianskej župy Lenka Kukučková.

Súhlasí aj Prešovský kraj. Hovorkyňa župy Daša Jeleňová uviedla, že vývoj záujmu o očkovanie vo veľkokapacitných centrách naznačuje, že sa pomaly blížia k bodu, keď všetci, ktorí chcú, už sú, alebo čoskoro budú zaočkovaní. Popri mobilných jednotkách je preto podľa nej nevyhnutné zahrnúť do očkovania všeobecných lekárov, ktorí dokážu prilákať ďalších ľudí.

„Aktuálne je pripravený pilotný projekt očkovania v takýchto ambulanciách, do ktorého by sa malo zapojiť 50 lekárov v rámci celého Slovenska," uviedla Jeleňová.

Čítajte tiež: Očkovanie detí by mali rodičia konzultovať s pediatrom. Nežiaduce účinky zvládnu lepšie

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?