08. 06. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Očkovanie proti covidu rozhádalo mnohé rodiny. Čo robiť, ak blízki odmietajú vakcínu?

Odborníci priblížili, ako sa postaviť ku konfliktu, ktorý zapríčinila pandémia.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: Shutterstock.com/Anishka Rozhkova

Polovica rodiny je zaočkovaná, zvyšní členovia vakcínu proti ochoreniu COVID-19 odmietajú. Stav, ktorý je v súčasnosti v mnohých rodinách na Slovensku realitou. V týchto prípadoch môže dochádzať aj k vážnym konfliktom, ktoré rozdeľujú blízkych natoľko, že sa nechcú stretávať.

Práve vakcíny sú spôsob, ako potlačiť šírenie koronavírusu. Odporúčajú ho poprední vedci, lekári a odborníci po celom svete. Ak ho niekto odmietne, je to, samozrejme, jeho slobodné rozhodnutie. Môže sa však rýchlo stať, že blízki budú nezaočkovaného člena považovať za rizikového, odmietnu ho pozvať na rodinnú oslavu alebo na posedenie s priateľmi.

„Moja mama sa pohádala so svojimi dvoma súrodencami práve preto, že nie sú zaočkovaní. Odmietla ich pozvať aj na rodinnú oslavu. Považujem to za nesprávne, no na druhej strane, rozumiem jej obavám,“ hovorí čitateľ Marek.

Myslieť neustále na rúška a dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti je totiž pri rodinných oslavách, kde dochádza k množstvu interakcií, náročné.

Čitateľka Lucia zasa vidí problém pri blízkej, ktorá nechce o očkovaní ani počuť. Varuje pred rizikami, pričom informácie čerpá výhradne z konšpiračných stránok. „Otvoriť túto debatu je mimoriadne ťažké, prakticky nemožné,“ opisuje. Otázkou preto je, ako sa zhovárať o očkovaní a nepokaziť si pritom vzťahy.

Nestretávať sa je radikálne riešenie

Infektológ Peter Sabaka si myslí, že ak blízki odmietajú vakcínu, najefektívnejším riešením je zachovať si chladnú hlavu. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že ak je človek zaočkovaný a má viac ako 14 dní po podaní druhej dávky, je naozaj veľmi dobre chránený a existuje len minimálna šanca, že by sa nakazil.

Pripomína, že je dôležité, aby sa presviedčania a otvorenému rozhovoru zástancovia očkovania nebránili. „Momentálne je epidemická situácia na Slovensku veľmi priaznivá a zatiaľ je koronavírus na ústupe. Preto je riziko infekcie minimálne aj pre nezaočkovaného. Samozrejme, vhodné je, aby sa všetci príbuzní zaočkovať dali. Pokiaľ je možné ich presvedčiť, za pokus to stojí,“ myslí si.

Prestať sa stretávať s blízkym len preto, že nie je zaočkovaný, je podľa Sabaku mimoriadne radikálne. Vysvetľuje, že pokiaľ niekto nemá veľký problém s imunitou a má vakcínu a predsa len by bol pozitívny, pravdepodobnosť, že by mal ťažký priebeh ochorenia, je prakticky nulová.

Rozhodne to teda nie je dôvod na to, aby sa s kýmkoľvek prestal stretávať. „Ak k tomu niekto pristúpi, je to veľmi smutné a poľutovaniahodné, ale, žiaľ, dnešná doba prináša aj takéto situácie,“ tvrdí.

Čítajte tiež: Slovensko potvrdzuje, že vakcíny sú účinné. Zisťovali sme, koľko zaočkovaných sa u nás nakazilo

Jediný problém by Sabaka videl pri stretávaní s neočkovanými iba vtedy, ak sú očkovaní ťažko chorí pacienti. „Vtedy vakcína nemusí byť účinná. Môže sa to stať, ak človek prechádza chemoterapiou alebo berie lieky, ktoré výrazne tlmia aktivitu imunitného systému. Sú nimi kortikoidy alebo iná imunosupresívna liečba (pozn. tlmiaca imunitnú reakciu). Riziko, že by tento pacient mohol byť infikovaný, je vyššie. V takom prípade by odmietnuť stretnutie mohlo mať zmysel, ale inak, samozrejme, nie,“ dodáva.

Určite nebojujme

Ako viesť debatu s „odmietačmi“, priblížil sociálny psychológ Ivan Lukšík. Pripomenul, že je dôležité pýtať sa, aké silné a emocionálne „nasýtené“ je presvedčenie člena domácnosti o neočkovaní.

Je totiž dobré vedieť, či má isté pochybnosti a príliš o nich nehovorí alebo či je to tzv. „bojovný zástanca“. V druhom prípade je to väčšinou tak, že o zavádzajúcich rizikách očkovania píše verejne na sociálnych sieťach a pravdepodobne má okolo seba aj istú podpornú skupinu.

„Mali by sme sa zaujímať o to, čo presne je za jeho názorom. Komunikácia by určite nemala byť bojom. Ľudí takých či onakých je potrebné si vypočuť. Počas rozhovoru dajme najavo, s ktorými argumentmi súhlasíme. Môžu nimi byť praktické výhody ako cestovanie a podobne,“ hovorí Lukšík.

Odborník pripomína, že tí, ktorí by chceli zmeniť svoj názor na očkovanie, musia mať priestor na to, aby si zachovali svoju tvár. Zaočkovaní by im v tom mali pomôcť a vyjsť v ústrety.

„Ľudia sa často neriadia pravidlom, že môžu zmeniť svoj názor bez toho, aby z toho nemali zlý pocit. A to je veľká škoda. Môžeme tiež dúfať, že zaočkovaných bude pribúdať a ten tlak od väčšiny, aj keď nepriamy, bude silnieť a nezaočkovaní sa tiež budú chcieť pridať k väčšine,“ tvrdí.

Jediný správny návod, ako sa z nezhôd dostať bez ujmy na rodinných vzťahoch, podľa Lukšíka neexistuje.

„Rozhádať sa nie, zakazovať nie, vydierať nie, chrániť zdravie blízkych - áno a tiež hľadať nejaké riešenie. Musíme si povedať, čo je pre nás prioritou. Napríklad, máme predsa členov domácnosti, ktorí nie sú očkovaní z objektívnych príčin, a to deti. Opýtajme sa teda nezaočkovaných, čo môžeme urobiť, aby sme ich ochránili. A potom diskutujme,“ uzatvára psychológ.

Čítajte tiež: Očkovanie detí by mali rodičia konzultovať s pediatrom. Nežiaduce účinky zvládnu lepšie

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?