20. 07. 2021 06:00 , článok bol aktualizovaný 20. 07. 2021 11:17 | BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Na návštevu pápeža sa chystajú desaťtisíce ľudí. Epidemiologickej katastrofe sa vieme vyhnúť

František príde v polovici septembra, stretnúť sa s ním budú môcť len plne zaočkovaní.

Tisíce ľudí počas návštevy Jána Pavla II. v Bratislave v roku 2005.
Tisíce ľudí počas návštevy Jána Pavla II. v Bratislave v roku 2005. Foto: TASR - Patrik Jandák

V polovici septembra čaká Slovensko vzácna návšteva. Tri dni tu strávi pápež František. Keby nebolo pandémie, príchod Svätého Otca by združil desaťtisíce až státisíce ľudí. Avšak v tomto období môže podobná udalosť predstavovať isté riziko.

Vo svete i v Európe sa totiž čoraz rýchlejšie rozmáha nákazlivejší delta variant koronavírusu. Navyše, stretnutie s pápežom láka okrem Slovákov aj mnohých ľudí z okolitých či vzdialenejších krajín.

Nápovedy, ako to zvládnuť, existujú. Jeden si vybral aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. V utorok (20.7.) oznámil, že na hromadných podujatiach spojených s návštevou pápeža sa bude môcť zúčastniť oveľa viac ľudí, ako dnes dovolujú opatrenia. Avšak vstup budú mať povolený len plne zaočkované osoby. Viac sa dočítate TU.

Ako pripomína analytik Martin Smatana, už od skorej jari prebiehali naprieč Európou viaceré pilotné skúšky, ako by mohli prebiehať masové podujatia, a to ako kultúrne, športové, tak i náboženské.

Menej riziková udalosť

Projekty primárne realizovali v Holandsku, cez iniciatívu Fieldlab Events, kde skúšali mnohé hygienické opatrenia, ich efekt či vplyv prípadného porušovania. Ako hovorí odborník, záverom pilotov bol návod, ako čo najbezpečnejšie realizovať hromadné podujatia tak, aby sa čo najviac eliminovali potenciálne riziká.

Návšteva Svätého Otca sa svojím charakterom podľa Smatanu radí medzi menej rizikové hromadné podujatia. Upozorňuje na jeden dôležitý rozdiel medzi touto udalosťou a šampionátom v európskych mestách.

„Na rozdiel od nedávno ukončených futbalových majstrovstiev, kde boli po zápasoch zaznamenané pozitívne prípady u divákov, sa neočakávajú búrlivé oslavy, pitie alkoholu či vášniví fanúšikovia. Problémom totiž nie sú samotné pravidlá, tie sa aj pri delte variante dajú rozumne nastaviť, ale ich dodržiavanie, resp. zneužívanie,“ poukazuje Smatana.

Návštava pápeža Františka bude Slovensko v poradí štvrtá apoštolská návšteva Svätého Otca na Slovensku. Pápež Ján Pavol II. totiž prišiel celkom trikrát, v roku 1990 počas návštevy Československa zavítal do Bratislavy. Následne v ére samostatnosti k nám pricestoval v roku 1995 aj v roku 2003.

Pri pohľade na historické zábery je zrejmé, že hlavu katolíckej cirkvi chceli zakžadým vidieť veľké masy ľudí.

Návšteva pápeža Jána Pavla II. v Levoči v júli 1995.
Návšteva pápeža Jána Pavla II. v Levoči v júli 1995. Foto: TASR - S. Písecký
 

Kým v spomínaných rokoch sa ľudia mohli stretávať bez obáv z pandémie, bez rúšok či povinnosti rozostupov, dnes je situácia odlišná.

Riziko je málo zaočkovaných seniorov

Smatana uvádza, že základom pravidiel hromadných podujatí je to, že účastníci sa musia preukázať potvrdením o nedávno prekonanom ochorení, „čerstvým“ testom alebo potvrdením o oboch dávkach vakcíny. Ďalej musia dodržiavať základné ROR opatrenia, teda nosenie rúšok, dávať pozor na odstupy a dezinfikovať si ruky.

Spomínané prípady z majstrovstiev sa k dnešnému dátumu vyhodnotili práve ako následok porušenia pravidiel, oklamania platnosti testu či iného nezodpovedného správania.

Pápež František.
Pápež František. Foto: TASR/AP Photo/Alessandra Tarantino
 

Jeden z dôvodov, prečo sme mali tak dlhú poslednú vlnu bolo podľa analytika to, že mnohí ľudia zneužívali opatrenia, snažili sa nájsť cestu, ako ich obísť a toto riziko u nás pretrváva, pochopiteľne, aj dnes Smatana by zvolil rovnaký prístup, ako oznámil minister, teda poloviť účasť nad platný COVID automat (t.j., 1 000 ľudí v exteriéri) za podmienky, že každá osoba má obe dávky vakcíny.

Aj keď to podľa analytika môže znieť prísne, ale ak sa zoskupí riziková časť populácie, ktorá je nekrytá, tak pri agresivite delta variantu hrozí Slovensku masové šírenie exponencionálneho charakteru a tisícky mŕtvych v priebehu len pár týždňov.

„Do návštevy Svätého Otca je ešte dosť priestoru, aby sa ľudia zaočkovali. Návšteva pápeža Františka môže byť potrebným impulzom v našej očkovacej kampani a prispeť k záchrane mnohých ľudských životov,“ uzatvára Smatana.

Čítajte tiež: Analytik Bošňák: Ak neaktualizujeme COVID automat, už v lete sa vrátia veľmi tvrdé opatrenia

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?