29. 07. 2021 13:05 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Kedysi proti nim bojoval, teraz spoločne burcujú dav. Fico spája sily s odídencami od Kotlebu

Podľa politológa zbližovanie Smeru s extrémistami nie je nič nečakané.

Predseda Smeru Robert Fico
Predseda Smeru Robert Fico Foto: FB/Robert Fico

Robert Fico sa spája s odídencami od Kotlebu. Spolu totiž pripravujú masívny protest pred Ústavným súdom v Košiciach. Uhrík už otvorene hovorí, že ak ústavní sudcovia nebudú rozhodovať podľa ich predstáv, tak ľudia ho majú právo rozpustiť. Smeru to zjavne neprekáža a podľa politológa to ukazuje na fakt, že na ceste k moci je schopný sa spojiť aj s diablom.

Predseda strany Republika Milan Uhrík vo štvrtok ráno na sociálnej sieti oznámil, že sa dohodol s Robertom Ficom na spoločnom postupe ohľadom pripravovaného masového protestu pred ústavným súdom.

„Áno, dokázali sme rokovať, prekonať drobné rozdiely a zjednotiť sa v podpore spoločného protestu. Nejdeme politikárčiť a súťažiť o to, kto tam bude mať viac straníckych vlajok. Budeme tam všetci spolu, slušne - ako občania za občanov. Ide nám o slobodu, o Slovensko a jeho záchranu. Všetko ostatné musí ísť bokom!“ uviedol vo svojom stanovisku Uhrík.

Podľa jeho slov protesty pred Národnou radou a Prezidentským palácom už nemajú zmysel, lebo vraj jediný, kto môže túto vládu zastaviť, je ústavný súd. Súčasný europoslanec sa však neštíti hovoriť aj o jeho prípadnom rozpustení ľuďmi.

„Tento súd však sklamal ľudí už trikrát (nekonečné predlžovanie núdzového stavu, zamietnutie referenda, povolenie Mikasových vyhlášok). Ak ústavní sudcovia sklamú znovu (pri Covid pasoch), tak sú nám na nič a ľud môže tento súd rovno rozpustiť,“ myslí si Uhrík.

Treba dodať, že samotný ľud v žiadnom prípade nemôže rozpustiť ústavný súd. Takéto niečo totižto nepredpokladá ústava. Sudcu ústavného súdu môže odvolať len prezident SR, aj to za špecifických okolností.

Dohodli sme sa s Robertom Ficom na spoločnom masovom proteste. Pridajú sa aj ďalšie strany? Hnutie REPUBLIKA po...

Uverejnil používateľ Milan Uhrík • Republika Streda 28. júla 2021

Hrádza proti extrémizmu padla

Z politického hľadiska je však zaujímavé nájdenie spoločnej reči Fica s Uhríkom. Ešte po parlamentných voľbách v roku 2016 predseda Smeru odôvodňoval svoju vládu s SNS, Mostom a Sieťou, že ide budovať hrádzu proti extrémizmu. Odkazoval tak na silnejúcu ĽSNS, ktorej hlavným predstaviteľom okrem Mariana Kotlebu bol práve aj Uhrík.

„Ja som veľmi vyhranený antifašista a mohli ste si všimnúť, že som jeden z najväčších odporcov neonacistov v slovenskom parlamente. Je mi z toho úprimne zle, že tu sedia. Je mi úprimne zle z toho, že fašizmus rastie aj v iných európskych krajinách a je to obrovská hrozba,“ uviedol v roku 2016 Ľuboš Blaha v našom rozhovore.

Teraz je Blaha podpredsedom Smeru a po Ficovi najvýraznejšia tvár v Smere, pričom už nemá zjavne problém ani s Marianom Kotlebom. Na minulotýždennom protivládnom proteste, ktorý sa nezaobišiel bez incidentov a agresívnych prejavov, totiž svorne debatoval aj s lídrom ĽSNS. Obaja burcovali dav proti epidemiologickým opatreniam.

Na snímke počas protestu predseda ĽSNS Marian Kotleba a poslanec Ľuboš Blaha
Na snímke počas protestu predseda ĽSNS Marian Kotleba a poslanec Ľuboš Blaha Foto: TASR/Pavol Neubauer
 

Zbližovanie Smeru s extrémistami nie je nič nečakané

Podľa politológa zbližovanie Smeru s extrémistami nie je nič nečakané, aj napriek tomu, že bojujú o podobne mentálne nastaveného voliča.

„Skúsenosti z histórie ukazujú, že červení a hnedí extrémisti si dokážu veľmi dobre porozumieť pri kritike demokraticky zvolenej vlády. Ich hlavným cieľom totiž je povaliť vládu a získať moc do vlastných rúk. Nepozerajú na prostriedky, ale jedine na účel,“ vysvetlil politológ Radoslav Štefančík.

Zároveň dodal, že správanie predstaviteľov Smeru dokazuje, že na získanie moci späť do svojich rúk dokážu podpísať zmluvu aj s diablom.

„Teplo v pekle je totiž pre nich príjemnejšia alternatíva ako zamrežovaná cela,“ podotkol Štefančík.

Smer a Republika zároveň na spoluprácu volajú aj ostatné opozičné strany. Z centrály Hlasu nám zatiaľ na otázku, či sa pridajú, neodpísali. Predtým však strana podobne ako Smer, Republika a ĽSNS podporili blokádu hraníc, ale aj spomínané protesty pred NR SR, na ktorých Petra Pellegriniho po pár slovách nečakane vypískali.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?