19. 09. 2021 07:00 | BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Teologička naznačila, prečo mohol pápež na Slovensku pobudnúť až štyri dni

Odborníčka sa obhliadla za návštevou hlavy Katolíckej cirkvi, priblížila aj pozadie programu.

Pápež František na letisku v Bratislave.
Pápež František na letisku v Bratislave. Foto: AP Photo/Gregorio Borgia

Slovensko žilo uplynulý týždeň návštevou pápeža Františka. Ten mal u nás nabitý program už od nedele, pričom svoju cestu zavŕšil v stredu omšou v Šaštíne.

Už samotné rozhodutie pápeža prísť na Slovensko vzbudilo záujem expertov i zahraničných médií. Pred cestou k nám strávil v Maďarsku niekoľko hodín, pričom tu pobudol celkom štyri dni, čo je na takúto návštevu relatívne dlho.

Za historickou udalosťou pre našu krajinu, odkazmi aj gestami pápeža sa obhliadla Lucia Hidvéghyová z Teologickej fakulty Trnavskej univerzity. Ako približuje, že František počas svojej cesty opakoval, že prišiel „ako pútnik“ do „krajiny uprostred“, do „srdca Európy“. Venoval sa témam, ktoré sa týkali aj okolitých krajín.

„Keď ste v srdci, ste na citlivom mieste. Práve tu sa chcel prihovoriť nielen obyvateľom Slovenska, keď vyzdvihol naše korene a potenciál, ktorým môžeme obohatiť Európu, ale položil tu aj dôležité otázky a vyjadril sa k témam, ktoré presahujú hranice Slovenska,“ hovorí.

Miesto, ktoré pritiahlo „pútnika“

Pripomína tiež, že keď človek ide na púť, miesto ho priťahuje a pútnik sa otvára novej skúsenosti. Pápež František na stretnutí so židovskou komunitou povedal, že prišiel ako pútnik, aby sa dotkol pamätného miesta, aj „aby sa ono dotklo“ jeho. „To platí pre celú krajinu. Prišiel sa nás dotknúť, ale aj započúvať sa, zadívať sa, prišiel zažiť tunajších ľudí, malých i veľkých, aby mal s nami vlastnú skúsenosť... a to chce svoj čas,“ vysvetľuje.

Cestu rámovali podľa slov odborníčky dve udalosti s dôležitým posolstvom. „Zakončenie medzinárodného Eucharistického kongresu v Budapešti a sviatok Patrónky nášho národa. Možno ich načasovanie prispelo k dĺžke návštevy Svätého Otca,“ uvádza.

Pápeža Františka na Slovensku pozývali už viacerí slovenskí ústavní činitelia, no návšteva prišla až po pozvaní prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Bolo to pri jeho príchode a štvordňovom pobyte kľúčové? „Či niektoré pozvanie zavážilo viac, než tie ostatné, to neviem posúdiť. Pokiaľ ide o komunikáciu medzi pani prezidentkou a Svätým Otcom, je prirodzené, že dve autentické osobnosti s podobnými názormi si môžu dobre rozumieť,“ myslí si teologička.

Pápež František a prezidentka Zuzana Čaputová.
Pápež František a prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: AP Photo/Gregorio Borgia
 

Riskuje nepochopenie

Pápež František sa na Slovensku stretol s rôznymi skupinami ľudí, predniesol niekoľko príhovorov, držal sa svojich zvykov a menil program. Nečakane napríklad navštívil jezuitov, stretol sa s ľuďmi v kuchyni, zastavil, aby pozdravil ľudí na ulici. Podľa teologičky možno v týchto, ale i ďalších krokoch, hľadať niekoľko rovín.

„Jeho príhovory a gestá majú aj širší záber. Inšpirovať sa môže každý, kto má záujem. Pápež František je veľmi otvorený a srdečný človek, dialóg je preňho životným štýlom a bytostným postojom. Úprimne sa zaujíma a pozorne načúva, impulz z druhej strany vníma a víta. Svedčia o tom aj jeho príhovory, v ktorých vychádzal z našich dejín a miestnych daností, z našej cyrilo-metodskej náboženskej tradície a duchovného aj kultúrneho bohatstva, aby vyzdvihol potenciál, ktorý máme a môžeme rozvíjať,“ tvrdí Hidvéghyová.

Teologička pripomína, že pápež opakovane pozýval k otvorenosti: aby sme poznali svoje korene a tvorivo z nich čerpali, ale neváhali sa aj deliť o svoje poklady. Pozýval k otvorenosti, ktorá sa prejavuje v pozornej starostlivosti o slabších, v ochote búrať predsudky a otvárať náročné témy.

Pápež František pohladkal dieťa na štadióne Lokomotívy počas presunu papamobilom.
Pápež František pohladkal dieťa na štadióne Lokomotívy počas presunu papamobilom. Foto: AP Photo/Gregorio Borgia
 

Takáto otvorenosť sa neuzatvára do seba a do bezpečného pohodlia vlastných istôt. „Hľadá Boží obraz v tvári druhého človeka, riskuje nepochopenie a neúspech. Dobro iných považuje za svoje vlastné,“ tvrdí.

Odsúdil antisemitizmus, podporil Rómov

Na Rybnom námestí v Bratislave pápež vyzdvihol aj bratstvo židov a kresťanov. Ako povedal, „pred Bohom spoločne dosvedčujeme vôľu pokračovať v ceste zbližovania sa a priateľstva.“ „Svet potrebuje otvorené dvere,“ ktoré „sú znakom požehnania pre ľudstvo.“ Pápež tiež prejavil hlbokú spoluúčasť pri spomienke na tragickú minulosti židovskej komunity a odsúdil každý prejav násilia a antisemitizmu.

František sa prišiel na Slovensku stretnúť aj s poprednými predstaviteľmi štátu a náboženských komunít, aj s ľuďmi na okraji spoločenského diania. Mnohí podľa odborníčky vnímali jeho úprimný záujem a pozornosť, s akou sa im venoval. „V tomto duchu chápem aj rozhodnutie Svätého Otca ísť na Luník IX. Problémy treba riešiť tam, kde vznikajú, pričom osobná prítomnosť a skúsenosť je nenahraditeľná,“ hovorí teologička.

Približuje tiež, že cirkev je podľa pápeža Františka jedna veľká rodina, v ktorej sa má každý cítiť ako doma, nikto nemá byť odsunutý na okraj. Verí, že Rómovia sú povzbudení tým, že prišiel medzi nich pápež, podobne aj kresťania, ktorí už medzi nimi dlhodobo žijú a pracujú.

 

Ako dopĺňa, pontifik nevidí len slabiny, vidí aj silné momenty na oboch stranách. Neprišiel kritizovať jednu z nich, skôr chcel obidve povzbudiť k tomu, aby každá svojím spôsobom prekonávala bariéry, aby sa obe spoločne usilovali o zlepšenie situácie. „Hovoril o dvojakom metri (k iným sme prísni, voči sebe zhovievaví) a o tom, že odsudzovanie Rómov sa často zakladá na predsudkoch. Vyzdvihol integráciu Rómov a jej konkrétne príklady, aj keď ide o pomalý proces, ktorý si vyžaduje veľké úsilie a trpezlivosť,“ hovorí.

Kreslo vymenil za stoličku

Teologička Lucia Hidvéghyová opísala aj gesto, ktoré v nej počas návštevy pápeža Františka zanechalo najsilnejší odkaz. Tesne pred príchodom Svätého Otca na Slovensko jej írska reportérka Vatikánskeho rozhlasu rozprávala, ako bol pápež František na návšteve ich štúdia. Cestou na oficiálne privítanie vošiel do bočnej chodby a prihovoril sa tým, čo stáli celkom vzadu.

„Veľmi ma to oslovilo. Podobné bolo gesto, keď v nedeľu večer, už na nunciatúre v Bratislave, vošiel do miestnosti, kde ho čakala komunita jezuitov. Obišiel pripravené kreslo, zobral si obyčajnú stoličku, aké mali ostatní a sadol si medzi nich,“ hovorí.

„Obísť kreslo“ vlastnej dôležitosti môže podľa nej každý. Nielen preto, aby sme sa zdokonaľovali, ale najmä kvôli druhým. „Toto bol pre mňa najsilnejší odkaz pápeža Františka: ži pre druhých a buď pri nich. Ži tak, aby sa druhí v tvojej prítomnosti cítili vzácni, aby boli vypočutí a prijatí, takí akí sú. V blízkosti Svätého Otca má človek chuť žiť naplno, cíti radosť a slobodu byť sám sebou,“ uzavrela.

Čítajte tiež: ANKETA: Ukázal smer, dobro i kritiku, toto sme potrebovali. Osobnosti hodnotia návštevu pápeža

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?