22. 09. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Ministerstvo ukázalo štatistiky: Na ventilácii skončili aj mladí nezaočkovaní ľudia

Už aj slovenské štatistiky ukazujú, že nezaočkovaní majú horší priebeh COVID-u ako zaočkovaní.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Tretia vlna koronavírusu pomaly zapĺňa aj slovenské nemocnice. Od začiatku júla do 20. septembra stúpol počet pacientov o 242. Ministerstvo zdravotníctva očakáva na konci septembra denne 75 až 100 nových pacientov. Medzi hospitalizovanými sú aj zaočkovaní ľudia. Je ich však výrazne menej ako medzi hospitalizovanými nezaočkovanými.

Ministerstvo zdravotníctva a Národné centrum zdravotníckych informácií nám poskytli dáta, koľko zaočkovaných a nezaočkovaných ľudí a v akom veku boli pozitívne testovaní na COVID-19, koľko z nich skončilo v nemocnici a na umelej pľúcnej ventilácii. Dáta sú platné od 1. júla do 20. septembra. Za zaočkovaných sa považujú len kompletne očkovaní. Ľudí len s prvou dávkou sme do štatistík nerátali.

Kategória do 34 rokov

Odborníci aj samotní výrobcovia vakcín proti ochoreniu COVID-19 informovali, že očkovanie nie je nikdy stopercentne účinné a časť zaočkovaných sa môže neskôr infikovať. Dôležité je, že očkovanie chráni väčšinu zaočkovaných pred ťažkým priebehom a smrťou.

Potvrdzujú to aj štatistiky zo Slovenska. Od prvého júla bolo na Slovensku pozitívne testovaných vyše tritisíc plne zaočkovaných ľudí. Nezaočkovaných ľudí bolo pozitívne testovaných takmer trinásťtisíc. Najviac ich bolo vo vekovej kategórii do 34 rokov, v ktorej sa infikovalo 6898 neočkovaných a 827 zaočkovaných.

Mladí ľudia sú aj medzi hospitalizovanými. Nie však, ak sú zaočkovaní. Nezaočkovaných mladých do 34 rokov je hospitalizovaných 25, čo je 0,3 percenta z nakazených. Zo zaočkovaných mladých ľudí neskončil v nemocnici ani jeden.

Traja mladí bez vakcíny sú dokonca aj na umelej pľúcnej ventilácii.

Údaje o infikovaných do 34 rokov.
Údaje o infikovaných do 34 rokov. Foto: TVNOVINY.sk
 

Kategória od 35 do 54 rokov

Z vekovej kategórie 34 až 55 rokov bolo pozitívne testovaných od júla do 20. septembra vyše štyritisíc nezaočkovaných ľudí. Očkovaných bolo nakazených viac ako 1500 ľudí. Hospitalizovaných v tejto vekovej kategórii bolo 55, čo tvorí 1,3 percenta z infikovaných nezaočkovaných. Očkovaní skončili v nemocnici ôsmi, teda 0,5 percenta z očkovaných pozitívne testovaných.

Na umelej pľúcnej ventilácii skončilo 12 nezaočkovaných ľudí v tejto vekovej kategórii, no ani jeden zaočkovaný človek.

Údaje o infikovaných od 35 do 54 rokov.
Údaje o infikovaných od 35 do 54 rokov. Foto: TVNOVINY.sk
 

Kategória nad 55 rokov

V kategórii ľudí starších ako 55 rokov sa infikovalo takmer dvetisíc nezaočkovaných ľudí a vyše tisíc zaočkovaných. Z ľudí, ktorí nedostali vakcínu bolo prevezených do nemocnice 8,2 percenta z celkového počtu nakazených nezaočkovaných.

Z očkovaných sa do nemocnice dostalo 4,3 percenta z celej skupiny. Pri najstaršej vekovej kategórii teda jasne vidieť, že očkovaní starší ľudia majú o veľa nižšiu šancu dostať sa do nemocnice. Rozdiel je aj v počtoch na umelej pľúcnej ventilácii. Z nezaočkovaných starších ľudí skončilo na ventilácii 29 pacientov. Z očkovaných potrebujú podporu umelej ventilácie traja ľudia.

Údaje o infikovaných nad 55 rokov.
Údaje o infikovaných nad 55 rokov. Foto: TVNOVINY.sk
 

Najmladší pacient má len 13 rokov

Slovenské štatistiky dokazujú, že hoci očkovanie nie je stopercente účinné pred nákazou, znižuje šancu ťažšieho priebehu. „Očkovanie, žiaľbohu, neochráni absolútne, ale 30-krát znižuje riziko hospitalizácie. Pri alfa variante musel zaočkovaný dostať hrozne vysokú vírusovú nálož, aby sa nakazil. Efektivita očkovania bola veľmi vysoká. Delta variant je agresívnejší a nákazlivejší a účinnejší proti očkovaniu,“ vysvetľuje infektológ Peter Sabaka.

Sabaka vysvetľuje, že na oddelení majú hospitalizovaných aj mladých ľudí. Najmladší má len 13 rokov. Nepotvrdzuje sa teda argument, že keď je človek mladý a zdravý, nepotrebuje očkovanie. Rezort zdravotníctva pripravuje očkovanie treťou dávkou ľudí, ktorí sú starší, majú slabú imunitu a od ich očkovania ubehlo osem mesiacov. Medzi prvými, kto môže dostať tretiu dávku, tak budú zdravotníci a najstarší seniori.

Lekár Sabaka však nevie potvrdiť, že práve tretia dávka ochráni všetkých pred rizikom hospitalizácie. Dodáva, že zatiaľ nemáme dostatok informácií, či tretia dávka ochráni aj ľudí so slabou imunitou pred infikovaním.

Súčasná liečba sa od tej v druhej vlne nelíši. Delta sa síce na začiatku prejavuje väčšinou ako bežná nádcha, ale zhoršenie stavu vyzerá rovnako, ako to bolo pri Alfa variante. Niektorým pacientom sa zhruba po týždni rozvinie zápal pľúc a mnohí potrebujú kyslík.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?