07. 10. 2021 06:00 | PRAHA/Karol Chren, Marcel Marcišiak

Po voľbách môže nastať situácia, ktorá nemá v histórii českej politiky obdobu

O šanciach jednotlivých subjektov a možnom povolebnom vývoji sme sa rozprávali s českým politológom Janom Kubáčkom.

Andrej Babiš (ANO) a Ivan Bartoš (Piráti a Starostové) počas televíznej debaty.
Andrej Babiš (ANO) a Ivan Bartoš (Piráti a Starostové) počas televíznej debaty. Foto: Profimedia.sk

Fico proti Dzurindovi a Bihariovej. Aj takto obrazne môžeme pomenovať súboj, ku ktorému sa v Česku schyľuje. U našich západných susedov totiž vrcholí kampaň pred parlamentnými voľbami, v ktorých sú najväčšími favoritmi súčasný premiér Andrej Babiš (ANO) a dve koalície - Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti a Starostovia. Skutočnými víťazmi však budú malé strany, ktoré zrejme rozhodnú, kto napokon zostaví vládu.

Kampaň s podružnými témami

V predvolebnej kampani dominujú podružné témy. Málo sa riešia ekonomické a tzv. chlebové témy, skôr sa politici uchyľujú ku kultúrno-hodnotovým sporom. Veľkú rolu zohráva aj migrácia.  

„Úplne sa prehliada téma ekonomiky, téma stavu našich peňaženiek a téma stavu našich daní. To sa už viac hovorí o koronavíruse, ktorý je však tiež v pozadí. Fakticky sa riešia len sekundárne témy. To znamená otázka migrácie, vzťahu k Európskej únii, otázka vzťahu k euru a k NATO,“ uviedol politológ Jan Kubáček.

Vo všeobecnosti sa tak kampaň neodlišuje od politickej reality v našich zemepisných šírkach. Nadnesene povedané, Andrej Babiš predstavuje ešte nerozpadnutý Smer, koalícia Spolu by dnes odrážala hodnoty už neexistujúcej SDKÚ a Piráti sa najviac približujú Progresívnemu Slovensku. Podľa prieskumov štvrtá najsilnejšia strana SPD Tomia Okamuru zas s prižmúrenými očami sa v niektorých témach prelína so Sme rodina.

Pandora Papers Babišovi neublíži 

Okrem spomínaných tém karty zamiešala aj aféra Pandora Papers, ktorá sa vynorila len týždeň pred otvorením volebných miestností. Uniknuté dokumenty odhalili finančné aktivity svetových politikov vrátane Andreja Babiša. Ten si mal cez rôzne schránkové firmy nakúpiť vo Francúzsku nehnuteľnosti v hodnote niekoľkých miliónov eur.

„Myslím si, že pre tvrdé jadro voličov ANO ide o príliš komplikovanú záležitosť. Ovplyvniť to môže skôr nerozhodnutých, ktorí sa tak môžu prikloniť niektorej zo strán, ktoré sa pohybujú na hranici zvoliteľnosti,“ myslí si Kubáček. 

Prieskum volebných preferencií strán realizovaný agentúrou STEM.
Prieskum volebných preferencií strán realizovaný agentúrou STEM. Foto: TV Markíza/STEM
 

Podľa politológa môže z tejto situácie vyťažiť ČSSD. Ak by však preliezla do parlamentu, tak by to bola paradoxne výhra pre Andreja Babiša. Získal by totiž potencionálneho koaličného partnera.

„Prekvapilo ma, že sa opozičné strany viac nezamerali na tému majetkov Andreja Babiša. Že sa ho nesnažili vykresliť ako človeka, ktorý vodu káže a víno pije,“ dodal Kubáček.

Rozhodnú malé strany

Aj táto možnosť poukazuje na fakt, že rozhodujúcim elementom budú strany, ktoré kolíšu na hranici zvoliteľnosti. Podľa posledných prieskumov ide až o štyri subjekty – ČSSD, KSČM, Trikolóra a Přísaha.

„Je dosť možné, že Přísaha môže byť ten subjekt, ktorý bude rozhodovať, ako dopadne prepočet medzi kľúčovými hráčmi. Ide najmä o to, kde bude hnutie bodovať. Ak sa im podarí zabojovať vo veľkých ľudnatých krajoch, môžu mať aj pomerne silný klub,“ vysvetlil politológ.

Situácia je o to komplikovanejšia, že sa množstvo voličov ešte nerozhodlo, komu dajú svoj hlas.  

„Šancu dostať sa do snemovne má 12 subjektov. Môže tak nastať situácia, ktorá českej politike nemá obdobu. Hrozí, že budeme svedkami zložitého niekoľkomesačného hľadania nového predsedu poslaneckej snemovne, bez ktorého sa nemôžeme pohnúť k samotnému vymenovaniu novej vlády," uzavrel Kubáček.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?